Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski potwierdził w rozmowie z RMF FM, że wszyscy pracownicy sezonowi, którzy przyjeżdżają do Polski do pracy w rolnictwie, zostaną przetestowani na koszt państwa na obecność koronawirusa. Gdy zwrócono mu uwagę, że Polakom pracujących w innych działach gospodarki, na przykład w szkolnictwie, nie przysługują testy na koszt państwa, minister opowiedział, że “ci pracownicy przyjeżdżają również po to, żeby nauczyciele mieli co jeść”. Zaapelował także do nauczycieli, by “popracowali u rolników”.

Jan Krzysztof Ardanowski był w poniedziałek gościem Marcina Zaborskiego w “Popołudniowej rozmowie” w radiu RMF FM. Dziennikarz zadał mu pytanie o to, czy każdy pracownik sezonowy, który przyjedzie do Polski do pracy w rolnictwie, będzie miał wykonany test na obecność koronawirusa. Minister potwierdził, że test jest obowiązkowy, ponieważ pracownicy ci mają prawo pracować już od pierwszego dnia pobytu w Polsce. Potwierdził też, że test będzie wykonywany na koszt polskiego państwa.

CZYTAJ TAKŻE: Pracownicy rolni zza wschodniej granicy będą testowani na COVID-19 na koszt państwa

Pytany o to, ilu pracowników sezonowych będzie miało wykonany test na koszt NFZ, Ardanowski odpowiedział: “tylu, ilu będzie”. Dodawał, że pracowników będzie dowozić się na testy do stacjonarnych punktów przy szpitalach, a “dzięki uprzejmości ministra obrony narodowej” w powiatach, gdzie pracowników sezonowych jest szczególnie dużo, przyjadą do nich mobilne stacje poboru wymazów.

“Obawiam się, że nie wszyscy Pana decyzję zrozumieją, bo jak wytłumaczy pan na przykład nauczycielom w szkołach i przedszkolach, że oni nie będą badani na koszt państwa, a pracownicy sezonowi, którzy przyjeżdżają z zagranicy i owszem?” – pytał Zaborski.

Minister Ardanowski odparł, że “spodziewał się takich reakcji i takich pytań”. Wyraził opinię, że “ci pracownicy przyjeżdżają również po to, żeby nauczyciele mieli co jeść”. Argumentował, że od pracowników sezonowych zależy, czy w Polsce zostaną sprzątnięte zbiory. “Wystąpiłem również z apelem do Polaków, którzy pozostają bez pracy – czy to są ci bez prawa do zasiłku, młodzież, a może ci nauczyciele, którzy nie będą pracowali – żeby po kilka-kilkanaście dni również pracowali u rolników” – mówił minister rolnictwa.

Dopytywany o to, czy zachęca nauczycieli, by “poszli zbierać truskawki, czereśnie u rolników”, Ardanowski odparł, że “każdy, kto pozostaje bez pracy, powinien tej pracy szukać”.

“I wtedy być może zostanie przetestowany na obecność koronawirusa” – skomentował Marcin Zaborski, na co minister rolnictwa stwierdził, że nie zostaną, ponieważ “Polacy nie muszą być badani, niezależnie gdzie przebywają”. Przekonywał, że pracowników sezonowych z zagranicy należy testować, ponieważ przybywają oni z państw o “wyższym statusie chorobowym”.

Prowadzący rozmowę przypomniał, że Związek Nauczycielstwa Polskiego od dawna bezskutecznie apelował o wykonywanie testów u nauczycieli.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Minister rolnictwa: ułatwiamy zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply