W niedzielę parlament Słowacji przegłosował poprawkę do ustawy o zdrowiu publicznym. Przewidziano korzyści dla zaszczepionych, jeśli sytuacja pandemiczna ulegnie pogorszeniu. Od piątku w Bratysławie trwały protesty w związku z poprawką.

Pierwotna wersja poprawki została zaproponowana przez ministra zdrowia Vladimira Lengvarskiego. Złagodzono ją, więc lista korzyści dla osób zaszczepionych będzie krótsza niż zakładano pierwotnie – informuje PAP.

Zgodnie z przyjętą poprawką, regionalne władze będą miały możliwość uczestnictwa w imprezach masowych wyłącznie osobom zaszczepionym lub mającym negatywny wynik testu na obecność koronawirusa oraz ozdrowieńcom. Tak samo będzie w przypadku restauracji, salonów fryzjerskich lub centrów fitness.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Zamieszanie ze Sputnikiem V na Słowacji, kraj odsprzedaje szczepionki Rosji

Testy antygenowe będą kosztowały 5 euro, lecz nie będą szeroko dostępne. Testy PCR będą wykonywane tylko w wypadku kontaktu z osobą zakażoną lub przy wystąpieniu objawów Covid-19.

Zrównanie zaszczepionych z osobami, które będą musiały okazywać wyniki testów, doprowadziło do podziału w gabinecie Eduarda Hegera. Osiągnięto kompromis, dzięki któremu testy będą finansowane częściowo z budżetu państwa. Nie będzie można bez nich wejść do sklepów spożywczych, drogerii lub aptek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Opozycja zapowiedziała skierowanie poprawki do Sądu Konstytucyjnego.

Zobacz także: Słowackie media: Słowacy dostali od Rosjan inną szczepionkę Sputnik V niż opisaną przez naukowców

forsal.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz