Polska od lat jest w czołówce UE pod względem wzrostu gospodarczego. Inaczej jednak wygląda sytuacja zamożności obywateli. Tzw. wskaźnik bogactwa narodów (WBN) plasuje Polskę pod koniec drugiej dziesiątki rankingu. Nasz kraj znajduje się np. daleko za Czechami. Także Litwa i Estonia nas wyprzedzają.

W szczytowym okresie wywołanego pandemią kryzysu premier Mateusz Morawiecki chwalił się, że polskiej gospodarce udało się najlepiej przetrwać ten czas. Wskazywał przy tym na wskaźnik PKB, który faktycznie wypadał dobrze w porównaniu z innymi krajami. PKB nie określa jednak zamożności społeczeństwa. Wyliczenia ekspertów Warsaw Enterprise Institute (WEI) wskazują, że Polska jest pod tym względem daleko w tyle wśród krajów Unii Europejskiej – podał portal Money.pl we wtorek.

Wskaźnik bogactwa narodów (WBN), który został opracowany przez ekonomistę WEI Karola Zdybela pokazuje, że na 25 sklasyfikowanych państw Polska zajmuje 19 miejsce. Poziom zamożności Polaków jest porównywalny z analogicznym wskaźnikiem u Słowaków. Wyprzedzają nas jednak niepozorne kraje, takie jak Estonia, Litwa, Słowenia czy Czechy. Polska we wspomnianym rankingu otrzymała 60 punktów. W porównaniu do Czech tracimy około 15 pkt. Podobna ich ilość punktów dzieli nas od ostatniej w rankingu Bułgarii.

Hiszpania, Włochy, Francja czy Wielka Brytania znajdują się we wspomnianym rankingu wyraźnie wyżej niż Polska. Najwyżej w rankingu znalazła się Irlandia.

Autor wyliczeń wskazuje jednak, że specyfika irlandzkiego dochodu narodowego sprawia, że ten wynik należy traktować jedynie jako ciekawostkę. Realnym liderem jest Austria. “Trzeba pamiętać, że Irlandia jest rajem podatkowym, co istotnie zaburza składową WBN, jaką jest PKB. Słowem, w wyniku agresywnej optymalizacji podatkowej będącej w istotnej części zabiegiem czysto księgowym i jako takiej niemającej wpływu na poziom życia, Irlandczycy wyglądają na bogatszych, niż są w rzeczywistości” – podkreśla autor wyliczeń Karol Zdybel.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: KE przedstawiła prognozy gospodarcze dla Polski i innych krajów UE

Austria otrzymała w rankingu 100 pkt. O 40 pkt. więcej niż Polska.

Autor wyliczeń zaznacza, że wskaźnik bogactwa narodów (WBN) usiłuje mierzyć strumień korzyści ekonomicznych, które przypadają na jednego obywatela każdego państwa Unii Europejskiej w ciągu roku.

money.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply