Polska zaciągnie trzecią pod względem wielkości, po Włoszech i Hiszpanii, niskoprocentowaną pożyczkę z Unii Europejskiej. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie miejsc pracy zagrożonych przez kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Chodzi o kwotę ponad 11 miliardów euro. Stosowny wniosek został przekazany w poniedziałek Radzie Europejskiej przez Komisję Europejską.
Wniosek w sprawie przekazania Polsce 11,2 mld euro został przekazany w poniedziałek Radzie Europejskiej przez Komisję Europejską. Wsparcie będzie polegało na zaciągnięciu niskoprocentowej pożyczki, w celu wsparcia miejsc pracy, zagrożonych kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).
Środki będą pochodziły z inicjatywy SURE, która ma na celu osłanianie unijnych gospodarek przed kryzysem wywołanym pandemią.
Zobacz także: UE chce przeznaczyć 1,2 mld euro na wsparcie dla Ukrainy w zwalczaniu koronawirusa
Pieniądze mogą być przeznaczone np. na obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne oraz wsparcia osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, a także firm zatrudniających do 50 osób.
Środki mają na celu pomoc państwom Unii Europejskiej w uporaniu się z nagłym wzrostem publicznych wydatków, m.in. w celu utrzymania zatrudnienia, który został spowodowany pandemią koronawirusa.
Pożyczka będzie musiała zostać spłacona w ciągu 15 lat.
Zobacz także: Soros: koronawirus to „rewolucyjna szansa”, Orban i Kaczyński są wrogami UE
W sumie do 15 krajów EU ma trafić w ramach opisywanej inicjatywy 81 miliardów euro.
Do Polski ma trafić trzecia największa – po Włoszech (27,4 mld euro) i Hiszpanii (21,3 mld euro) – kwota.
pap / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!