Komisja Europejska udzieli Ukrainie 1,2 mld euro wsparcia na walkę z koronawirusem – poinformowała strona ukraińska. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić m.in. Parlament Europejski. Ponadto, 700 tys. dolarów przekazuje Ukraińcom Korea Południowa.

O decyzji Komisji Europejskiej poinformowało w środę biuro prasowe prezydenta Ukrainy. 1,2 mld euro ma zostać przeznaczone na wsparcie państwa ukraińskiego w zwalczaniu pandemii koronawirusa.

Prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski podkreślił, że bezprecedensowa pod względem kwoty pomoc makrofinansowa dla jego kraju.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Decyzja UE to nie tylko wyraz solidarności w trudnych czasach. To świadectwo, że Ukraina nie pomyliła się, dokonując europejskiego wyboru – powiedział Zełenski, cytowany w komunikacie. Dodał, że „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Zaznaczono, że fundusze unijne pomogą zagwarantować stabilność makroekonomiczną Ukrainy. Dzięki takiemu wsparciu, Ukraina będzie mogła uwolnić dodatkowe zasoby na ochronę obywateli i zmniejszenie negatywnych następstw epidemii SARS-CoV-2.

Przeczytaj: USA przeznaczą Ukrainie pomoc na walkę z koronawirusem wartości 1,2 mln dolarów

Propozycja pomocy ze strony KE musi zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę Europy. Sama Komisja liczy na to, że z uwagi na pilną sytuację, decyzje zostaną podjęte szybko. W takim przypadku pierwsza transza pomocowa miałaby być wypłacona bezzwłocznie, bez żadnych dodatkowych umów. Przekazanie drugiej transzy byłoby możliwe w ostatnim kwartale br. lub w pierwszej połowie 2021 roku. Zaznaczono jednak, że podobnie jak w przypadku innych form wsparcia ze strony UE, realizacja programu będzie zależeć od zadowalającego dla Brukseli postępu we wdrażaniu programu pomocowego MFW.

We wtorek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że w wyniku rozmów rząd Korei Południowej przekazał Ukrainie 700 tys. dol. na zwalczanie epidemii Covid-19. Minister wyjaśnił, że 300 tys. dol. zostanie przekazane w formie koreańskich testów laboratoryjnych lub funduszy na ich zakup. – To nie pożyczka, tylko bezzwrotna pomoc humanitarna – zaznacza Kuleba. Kolejne 400 tys. dolarów Korea Południowa przekaże do ONZ, na specjalny fundusz wsparcia dla państwa ukraińskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej, w kwietniu br. Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie pakietu pomocowego w wysokości 190 ml euro na wsparcie ukraińskiego systemu ochrony zdrowia, gospodarki, małych i średnich przedsiębiorstw oraz na ochronę słabszych grup społecznych.

Ponadto, Bank Światowy wyasygnował dla Ukrainy 135 mln dolarów pomoc, z czego 35 mln ma służyć ograniczeniu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ukraiński resort zdrowia poinformował, że 20 mln dolarów z tej kwoty zostanie przeznaczone na zakup koniecznych materiałów i sprzętu medycznego, a kolejne 15 mln na pokrycie potrzeb instytucji medycznych.

Przeczytaj: Premier Ukrainy: Ukraińcy będą musieli nosić maseczki co najmniej przez dwa lata

president.gov.ua / Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz