Komisja Europejska udzieli Ukrainie 1,2 mld euro wsparcia na walkę z koronawirusem – poinformowała strona ukraińska. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić m.in. Parlament Europejski. Ponadto, 700 tys. dolarów przekazuje Ukraińcom Korea Południowa.

O decyzji Komisji Europejskiej poinformowało w środę biuro prasowe prezydenta Ukrainy. 1,2 mld euro ma zostać przeznaczone na wsparcie państwa ukraińskiego w zwalczaniu pandemii koronawirusa.

Prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski podkreślił, że bezprecedensowa pod względem kwoty pomoc makrofinansowa dla jego kraju.

– Decyzja UE to nie tylko wyraz solidarności w trudnych czasach. To świadectwo, że Ukraina nie pomyliła się, dokonując europejskiego wyboru – powiedział Zełenski, cytowany w komunikacie. Dodał, że „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Zaznaczono, że fundusze unijne pomogą zagwarantować stabilność makroekonomiczną Ukrainy. Dzięki takiemu wsparciu, Ukraina będzie mogła uwolnić dodatkowe zasoby na ochronę obywateli i zmniejszenie negatywnych następstw epidemii SARS-CoV-2.

Przeczytaj: USA przeznaczą Ukrainie pomoc na walkę z koronawirusem wartości 1,2 mln dolarów

Propozycja pomocy ze strony KE musi zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę Europy. Sama Komisja liczy na to, że z uwagi na pilną sytuację, decyzje zostaną podjęte szybko. W takim przypadku pierwsza transza pomocowa miałaby być wypłacona bezzwłocznie, bez żadnych dodatkowych umów. Przekazanie drugiej transzy byłoby możliwe w ostatnim kwartale br. lub w pierwszej połowie 2021 roku. Zaznaczono jednak, że podobnie jak w przypadku innych form wsparcia ze strony UE, realizacja programu będzie zależeć od zadowalającego dla Brukseli postępu we wdrażaniu programu pomocowego MFW.

We wtorek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że w wyniku rozmów rząd Korei Południowej przekazał Ukrainie 700 tys. dol. na zwalczanie epidemii Covid-19. Minister wyjaśnił, że 300 tys. dol. zostanie przekazane w formie koreańskich testów laboratoryjnych lub funduszy na ich zakup. – To nie pożyczka, tylko bezzwrotna pomoc humanitarna – zaznacza Kuleba. Kolejne 400 tys. dolarów Korea Południowa przekaże do ONZ, na specjalny fundusz wsparcia dla państwa ukraińskiego.

Wcześniej, w kwietniu br. Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie pakietu pomocowego w wysokości 190 ml euro na wsparcie ukraińskiego systemu ochrony zdrowia, gospodarki, małych i średnich przedsiębiorstw oraz na ochronę słabszych grup społecznych.

Ponadto, Bank Światowy wyasygnował dla Ukrainy 135 mln dolarów pomoc, z czego 35 mln ma służyć ograniczeniu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ukraiński resort zdrowia poinformował, że 20 mln dolarów z tej kwoty zostanie przeznaczone na zakup koniecznych materiałów i sprzętu medycznego, a kolejne 15 mln na pokrycie potrzeb instytucji medycznych.

Przeczytaj: Premier Ukrainy: Ukraińcy będą musieli nosić maseczki co najmniej przez dwa lata

president.gov.ua / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply