Dyplomaci z Ambasady Polski w Mińsku objeżdżają dziś miejsca pamięci na północnej Białorusi. Jest tam szczególnie dużo mogił żołnierzy-uczestników wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Przedstawiciele wydziału konsularnego Ambasady Polski na Białorusi odwiedzili już Wołokołaty i Zadoroże – miejscowości, w których znajdują się kwatery żołnierzy polskich poległych w 1920 roku. Znicze zostały zapalone również w miejscowości Widze na mogile Tomasza Wawrzeckiego – ostatniego naczelnika powstania kościuszkowskiego 1794 roku.
Paweł Marczuk – pierwszy sekretarz Ambasady Polski w Mińsku poinformował Polskie Radio, ze dyplomaci będą odwiedzać groby przez najbliższe dwa dni. “Na jutro przewidziana jest wizyta w Miorach, Dragunach i w Głebokim. 2 listopada w – w dzień zaduszny – w Rubieżewiczach zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze na grobach żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza , którzy zginęli w 1939 roku. W Nieświeżu natomiast nasi pracownicy odwiedzą mogiły policjantów i studentów rozstrzelanych w 1920 roku” -powiedział dyplomata.
Jak się oczekuje, jutro ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka odwiedzi podstołeczne uroczysko Kuropaty, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich, w tym Polacy.

IAR/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply