Od 1945 roku takich umocnień na żadnej z granic Rzeczpospolitej nie było – oświadczył w sobotę wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do projektu “Tarcza Wschód”. Jak dodał, Polska wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią stworzy linę bałtycką.

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wypowiadał się w sobotę Limanowej (Małopolskie), podczas obchodów święta 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Odniósł się do zapowiadanego wcześniej programu “Tarcza Wschód”. “Będziemy umacniać wschodnią granicę Rzeczypospolitej” – podkreślił.

“Przystąpiliśmy do realizacji największego pomysłu, największej operacji – ‘Tarcza Wschód’. Od 1945 roku takich umocnień na żadnej z granic Rzeczpospolitej nie było” – powiedział.

Jak dodał, Polska wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią stworzy linę bałtycką. “To będzie największa w historii operacja umacniania naszego bezpieczeństwa na wschodniej granicy. To będą fortyfikacje, ale przede wszystkim najnowocześniejszy sprzęt” – wskazał.

Zaznaczył, że w poniedziałek poznamy strategię budowy umocnień w ramach projektu “Tarcza Wschód”.

Jak podawaliśmy, szef MON zapowiedział także powołanie nowych jednostek wojskowych specjalizujących się w obsłudze dronów lądowych, powietrznych, nawodnych i podwodnych. Poinformował też, że Polska przeznaczy dodatkowe 2 mld zł na walkę z atakami hybrydowymi.

Przypomnijmy, że w połowie maja br. premier Donald Tusk ogłosił wzmocnienie granicy z Białorusią. Zapowiedział budowę “nowoczesnej fortyfikacji”. Zadeklarował, że nie ma limitów środków, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski. Zapowiedzi te krytycznie skomentowały środowiska i organizacje proimigracyjne.

Później premier przedstawił w tym kontekście założenia planu obrony i odstraszania “Tarcza Wschód”. “Zainwestujemy 10 mld złotych w bezpieczeństwo granicy wschodniej, w tym systemu fortyfikacji” – oświadczył szef rządu.

wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply