W niedzielę Honduras nawiązal oficjalne relacje z Chińską Republiką Ludową, wycofując tym samym uznanie dla Republiki Chińskiej na Tajwanie.

Informację taką ogłosiły władze ChRL. Jak przypomniała telewizja France24 deklaracja ta następuje wkrótce po ogłoszeniu przez Honduras zerwania wszelkich relacji z władzami w Tajpej. “Oba rządy zdecydowały o wzajemnym uznaniu i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych na szczeblu ambasadorów” – ze skutkiem natychmiastowym – można przeczytać w oświadczeniu chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Minister spraw zagranicznych Hondurasu Enrique Reina i jego chiński odpowiednik Qin Gang podpisali w Pekinie wspólny komunikat o nawiązaniu oficjalnych relacji, jak wynika z materiału wyemitowanego przez chińską państwową telewizję CCTV.

France24 podkreśliła, że wraz z manewrem hondurańskiej dyplomacji władze na Tajwanie w roli władz Republiki Chińskiej uznaje już tylko 13 państw świata.

„Rząd Republiki Hondurasu uznaje istnienie na świecie tylko jednych Chin i że rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynym prawowitym rządem reprezentującym całe Chiny” – oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Hondurasu. Jak dodało – „Tajwan jest niezbywalną częścią chińskiego terytorium”.

Prezydent władz w Tajpej Tsai Ing-wen powiedziała, że zmiana stanowiska Tegucigalpy nastąpiła na skutek „chińskiego przymusu i zastraszania”, które Pekin uskutecznia “zagrażając pokojowi i stabilności w regionie” – czytamy w oświadczeniu jej biura. W Pekinie Reina i Qin stuknęli się kieliszkami szampana przed flagami swoich krajów, podczas gdy w Tajpej urzędnicy tamtejszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych usunęli niebiesko-białe barwy Hondurasu.

Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

Przypomnijmy, że w lipcu przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi, wylądowała wraz z amerykańską delegacją na Tajwanie, pomimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony Chin. Pelosi była najwyższym rangą amerykańskim dygnitarzem, który odwiedził Tajwan w ciągu ostatnich 25 lat. Ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun potępił wizytę jako „niebezpieczną i prowokacyjną”. Chińskie MSZ wezwało ambasadora USA Nicholasa Burnsa w celu przekazania mu „surowego” protestu przeciwko wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA na Tajwanie. Jednocześnie chińska armia została postawiona w stan najwyższej gotowości i rozpoczęła wokół Tajwanu manewry wojskowe z użyciem ostrej amunicji. Na samą Pelosi Chiny nałożyły sankcje.

W sierpniu na Tajwan przybyła kolejna delegacja Kongresu USA: szef senackiej Podkomisji ds. Azji Wschodniej, Pacyfiku i Międzynarodowej Polityki Cyberbezpieczeństwa Edward John Markey, a także członkowie Izby Reprezentantów – John Raymond Garamendi, Alan Lowenthal, Don Beyer oraz Aumua Amata Coleman Radewagen.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply