Szef MSZ Jacek Czaputowicz bagatelizuje sprawę ustawy 447

Według ministra spraw wewnętrznych ustawa 447 budzi niepokój, jednak wynika to z treści ustawy, a komentarzy jej dotyczących. Czaputowicz twierdzi, że prawo stoi po stronie Polski.

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę 447, pomimo sprzeciwu m. in. Polonii. Według wielu komentatorów wskazuje, że pozwoli ona organizacjom żydowskim o ubieganie się o tzw. bezspadkowe mienie ofiar Holokaustu pomimo, że wedle polskiego prawa przeszło ono na własność Skarbu Państwa.

Minister Czaputowicz twierdzi, że nowa amerykańska ustawa nie zagraża Polsce. Sama ustawa nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dotyczącego majątków. Chodzi bardziej o monitorowanie, jak te kwestie są rozwiązywane w poszczególnych państwach – powiedział szef resortu dyplomacji portalowi wPolityce.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Winnicki: Rząd nie zabiegał o wycofanie się USA z ustawy 447

Czaputowicz powiedział także, że prawo jest po stronie Polski: Mamy umowę z 1960 roku, na mocy której ponad 5 tysięcy wniosków o zadośćuczynienie dla obywateli amerykańskich zostało rozwiązanych pozytywnie. Stany Zjednoczone zobowiązały się do tego, że przejmują na siebie wszystkie roszczenia. Ta sprawa jest więc rozwiązana i prawnie zamknięta.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Gdy USA zwróci się do nas, jak u nas kwestie restytucji są rozwiązywane, to oczywiście udzielimy wyjaśnień. Ustawę traktujemy jako niesprawiedliwą. Jeszcze raz podkreślę, że mówi ona o obywatelach polskich narodowości żydowskiej, a przecież w USA jest wielu Polaków, którzy nie są tej narodowości – twierdzi szef polskiej dyplomacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Michalkiewicz o podpisaniu ustawy 447: Polska ostatecznie przegrała II wojnę światową

Przypomnijmy, że w środę 9. maja prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę JUST Act 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today) dotyczącą zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Ustawa pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. Dokument ten otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Chodzi głównie o znajdujące się w Polsce nieruchomości, które zgodnie z prawem przeszły na własność samorządu terytorialnego lub skarbu państwa.

Kresy.pl / wpolityce.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jaro7 :

  To Ciputowicz vel Ciaputowicz albo jest idiotą albo robi dobrą mine do złej gry.Obie wersje go dyskwalifikują.Czy ten dureń „myśli” że kongres i trampek podpisali sobie ta uchwałę ot tak dla ‚jaj’.Ciputowicz pomyśl(wiem dla ciebie ciężki proces)dlaczego tak bardzo waszym „sojusznikom” zależało na przepchnięciu tej uchwały?W PiS-du z tym pisem i jego ciemnym ludem.A naród bardziej interesuje się promocjami w Biedronce niż losem kraju i na to liczy pis

  • Avatar
   lp :

   @jaro7 Czaputowycz z pewnością idiotą nie jest. Jego wypowiedzi to element szerszej gry prowadzonej przez Żydów, a której celem jest dalsze ogłupianie polskich gojów. Jak widać do tej pory udawało się im bezbłędnie, co doskonale puentuje Twoja wypowiedź o promocjach w Biedronce i poziomie patriotyzmu u Polaków.

  • Avatar
   jwu :

   @jaro7 100/100 z tą świadomością Polaków dotyczącej ustawy.Wczoraj rozmawiałem z sąsiadami z garażu na ten temat.Okazało się ,że żaden z nich nie wiedział o co mi chodzi ? Tak politycy rządzący i media w ich rękach zadbali ,by Polacy nie byli świadomi co im grozi ? I by nie zalała Polski fala antysemityzmu.