Benjamin Netanjahu, premier Izraela oświadczył w czwartek, że Iran, atakując z terytorium Syrii rakietami izraelskie obiekty na Wzgórzach Golan, przekroczył “czerwoną linię”, dodając, że reakcja jego kraju była adekwatna.

W krótkim nagraniu wideo premier Izraela stwierdził, że izraelski atak przeprowadzony w nocy ze środy na czwartek izraelski na irańskie pozycji w Syrii był jedynie odpowiedzią na działania Iranu. Według Netanjahu była to “adekwatna” odpowiedź na działania Iranu, który “przekroczył czerwoną linię”.

Jesteśmy w trakcie przedłużającej się walki i nasza polityka jest jasna: nie pozwolimy Iranowi na militarne umocnienie się w Syrii – powiedział Premier Izraela, podkreślając, że żadna z wystrzelonych przez Iran rakiet nie dosięgła celu.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael ponownie ostrzelał cele w Syrii – twierdzi, że to odpowiedź na atak Iranu

Wobec ataku stanowisko zajęły USA i Wielka Brytania. W czwartkowym ogłoszeniu Białego domu można przeczytać: Stany Zjednoczone potępiają prowokacyjne ataki rakietowe reżimu irańskiego (przeprowadzone) z Syrii wymierzone w izraelskich obywateli i silnie wspieramy prawo Izraela do działania we własnej obronie. Amerykanie stwierdzili, że Iran ponosi pełną odpowiedzialność za swoje lekkomyślne działania.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson wezwał władze w Teheranie do powstrzymania się od dalszych działań, które doprowadziłyby tylko do powiększenia niestabilności w regionie. Johnson stwierdził, że Wielka Brytania “stanowczo popiera prawo Izraela do samoobrony”, i dodał , że „dalsza eskalacja nie byłaby w niczyim interesie”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Syryjskie media: Izrael znowu uderzył na cele w Syrii [+VIDEO]

Kresy.pl / polsatnews.pl / reuters.com

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Czy ten atak (ostrzelanie Wzgórz Golan) faktycznie nastąpił ? Czy jest to kolejne kłamstwo mające usprawiedliwić,bombardowanie Syrii przez lotnictwo izraelskie? A swoją drogą zastanawia mnie milczenie Rosji,przecież Izrael atakuje jej sojusznika.