Silvio Berlusconi, były włoski premier i lider partii Forza Italia uważa, że "zjednoczona Europa" powinna skłonić Ukrainę do zaakceptowania rosyjskich żądań. (więcej…)

Zdaniem Josepa Borrella, szefa polityki zagranicznej UE, „Europejczycy muszą wydawać więcej, razem i lepiej”, a także bardziej „europejsko”. Ma temu służyć zaproponowany przez KE program „Obrona-UE”.

Jak podał serwis Politico, na spotkaniu ministrów obrony krajów członkowskich Unii Europejskiej ustalono założenia nowego programu „Obrona-UE”, pozwalającego Komisji Europejskiej koordynować wydatki na armie państw członkowskich.

Władze Włoch szukają dyplomatycznego rozwiązania konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą.

Jak podaje agencja RBK-Ukraina powołując się na włoski dziennik La Repubblica, Włochy opracowały czteropunktowy plan pokojowy dla Ukrainy. Plan został przedstawiony już sekretarzowi generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dokument został opracowany przez włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych przy udziale kancelarii premiera Włoch.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Rosja mogła stracić już jedną czwartą swoich czołgów, typu T-72, T-80 i T-90, od początku agresji na Ukrainę. To kolosalna liczba - przekazał ekspert ds. wojskowych Leo Peria-Peigne z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI) w rozmowie z dziennikiem "Le Monde".

Francuski dziennik podaje, że według ekspertów Rosja miała przed inwazją na Ukrainę około 3 tys. sprawnych czołgów oraz rezerwę ok. 10 tys. "gorzej lub lepiej utrzymanych" jednostek. Peria-Peigne powołując się na poświęcony wojskowości portal Oryx twierdzi, że od rozpoczęcia inwazji 24 lutego około 700 sprawnych maszyn zostało wyłączonych z akcji.

Ukraińcy twierdzą, że zniszczyli 1,3 tys. rosyjskich czołgów i 3 tys. pojazdów opancerzonych, ale jak podkreśla ekspert, zweryfikowanie tych liczb nie jest na ten moment możliwe.

22 mln ton żywności zostało zablokowanych w ukraińskich portach - poinformował w sobotę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z premierem Portugalii Antonio Costą.

„Rosja zablokowała wszystkie morskie możliwości eksportu żywności – naszego zboża, jęczmienia, słonecznika. 22 miliony ton żywności jest zablokowane przez Federację Rosyjską” – powiedział.

Zełenski zaznaczył, że porty „odblokować można na różne sposoby. Jednym z nich jest wojsko. Dlatego z takimi prośbami o odpowiednią broń zwracamy się do partnerów, a Portugalia nie jest wyjątkiem”.

Pomóż nam dziś utrzymać nasze pozycje! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga fortu Kresy.pl
0%