Polacy z Baranowicz posprzątali groby strzelców słuckich. W ten sposób przygotowują się do obchodów stulecia walk o Baranowicze w 1920 roku. Akcję zrelacjonowała na swoim Facebooku kierująca Związkiem Polaków na Białorusi w Baranowiczach Elżbieta Gołosunowa.

Miejsce spoczynku żołnierzy Słuckiego Pułku Strzelców położone we wzi Brzozówka posprzątali działacze Związku Polaków na Białorusi w zeszłą niedzielę. Monument i mogiły oczyszczone zostały z mchu, dookoła wykoszono trawę, oczyszczono dojazd i zapalono znicze z biało-czerwonymi wstążkami.

Pod pomnikiem spoczywają żołnierze, którzy w lipcu 1920 roku próbowali zatrzymać bolszewików dowodzonych przez Michaiła Tuchaczewskiego. Pułk do życia powołany został w lutym 1920 roku, jego kadry stanowili oficerowie 1. i 2. Dywizji Litewsko-Białoruskiej, a rekruci pochodzili z centralnej Polski: okolic Płocka, Warszawy, Łodzi i Mińska Mazowieckiego.

Po wojnie polsko-bolszewickiej formację przemianowano na 78. Pułk Piechoty WP. Wszedł on w skład 20. Dywizji Piechoty, zwanej „Białoruską”. Była to jednostka, która w razie ataku sowietów miała obsadzić Baranowicki Rejon Umocniony, jednak na początku 1939 roku została przekierowana na Mazowsze, a później brała udział w bitwie pod Mławą.

W zeszłym roku usunięty z pomnika znak 78. Pułku Piechoty ponownie zamontowali białoruscy rekonstruktorzy historyczni.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Miejsce pamięci posprzątane zostało w związku ze zbliżającą się setną rocznicą walk na tych terenie w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Obchody rocznicowe odbędą się w Baranowiczach 19 lipca. Z tej okazji do miasta przyjedą m.in. konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz i prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz