Z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy wyklętych” bieg mający uczcić żołnierzy podziemia antykomunistycznego zorganizowali także Polacy na Białorusi.

W lesie pod Grodnem miejscowi Polacy zorganizowali Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Tego typu biegi odbywają się 1 marca w całej Polsce, a także wśród Polaków poza granicami kraju. Od lat, także w roku bieżącym, duże wydarzenie tego typu jest organizowane w Wilnie. Organizatorem biegu „Tropem Wilczym” pod Grodnem był społeczny Klub Sportowy Sokół działający przy Związku Polaków na Białorusi. Organizatorów wsparła warszawska Fundacja Wolność i Demokracja.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podaje portal znadniemna.pl chętnych do uczestnictwa w biegu podzielono na trzy grupy wiekowe: dzieci do 14 lat, osoby dorosłe, oraz seniorów. Grupa najmłodsza biegła na dystansie 300 metrów, najstarsi mieli do pokonania kilometr, a główna grupa uczestników biegła na odległość dwóch kilometrów. Podobnie jak w przypadku innych biegów „Tropem Wilczym” każdy z zarejestrowanych uczestników otrzymał od organizatorów koszulkę z wizerunkiem jednego z „żołnierzy wyklętych”, a na mecie pamiątkowy medal. Bieg obserwował konsul RP z Grodna Andrzej Raczkowski.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Wśród najmłodszych biegaczy zwyciężyli Helena Skobielcyna i Nikita Stacenko, wśród uczestników starszych triumfowali Alesia Gutnik i Dymitr Dmirtewicz, a wśród seniorów Maria Budra i Gennadiusz Wielesicz. Bieg zgromadził Polaków z Grodna,  z Lidy, Wołkowyska, Werenowa, Słonimia, a nawet Brześcia.

W zeszłym roku ZPB zorganizował bieg ku czci „żołnierzy wyklętych” w Wołkowysku, a w 2018 r. w Wołkowysku i Lidzie. Pierwszy taki bieg odbył się na Białorusi w 2015 r. gdy na zorganizowała go nieformalna grupa polskiej młodzieży z Lidy.

zndaniemna.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz