Pierwsze słowackie myśliwce MiG-29 zostały przekazane ukraińskim siłom zbrojnym. Transfer został przeprowadzony przez ukraińskich pilotów przy pomocy słowackich sił powietrznych, personelu ukraińskiego i innych sił, które zapewniły bezpieczeństwo transferu.

Jak poinformowało w czwartek słowackie ministerstwo obrony, pierwsze cztery myśliwce MiG-29 zostały przekazane ukraińskim siłom zbrojnym. Transfer został przeprowadzony przez ukraińskich pilotów przy pomocy słowackich sił powietrznych, personelu ukraińskiego i innych sił, które zapewniły bezpieczeństwo transferu.

„Dziękuję wszystkim zaangażowanym za ich fantastyczną pracę zawodową. Słowacja stoi po właściwej stronie i tym gestem jako kraj zapisaliśmy wielkimi literami historię współczesnego świata, która mówi o terminowej pomocy, szczerej solidarności i wielkości narodu” – powiedział minister obrony Jaroslav Naď.

Kolejne samoloty zostaną przekazane Ukrainie w najbliższych tygodniach, ale ministerstwo ze względów operacyjnych nie podaje dalszych szczegółów. Ich przekazanie zostanie potwierdzone niezwłocznie po bezpiecznym przekazaniu ich stronie ukraińskiej, tak jak w tym przypadku.

W środę słowacki minister obrony Jaroslav Nad’ poinformował, że w zamian za wysyłane na Ukrainę wycofane ze służby myśliwce MiG-29, Stany Zjednoczone zaoferowały Słowacji sprzedaż 12 nowych śmigłowców uderzeniowych AH-1Z Viper za 1/3 ceny.

Nad’ zaznaczył, że rząd w Bratysławie musi jeszcze zatwierdzić umowę. Zakłada ona, że w ciągu 3-4 lat Słowacja zapłaci 340 mln dol. za pakiet wart ponad miliard dolarów. To oznacza zniżkę na poziomie 2/3. Brakująca kwota ma zostać pokryta ze środków amerykańskiego programu U.S. Foreign Military Financing.

W skład tego pakietu, poza 12 śmigłowcami AH-1Z Viper wchodzą też części zapasowe, szkolenia oraz ponad 500 kierowanych rakiet przeciwpancernych powietrza-ziemia AGM-114 Hellfire II.

„Ta oferta jest ogromnie korzystna i znacząco zwiększy potencjał obronny Słowacji” – zaznaczył słowacki minister obrony. Dodał też, że poza sprzętem z USA, Słowacja otrzyma od Unii Europejskiej 250 mln euro w ramach rekompensaty za broń i sprzęt wysłany Ukrainie.

Nad’ powiedział też, że oferta dotycząca śmigłowców była spowodowana nie tylko wsparciem wojskowym, jakiego Słowacja udzieliła Ukrainie. To również pośrednia rekompensata za opóźnienie w dostawie F-16, zamówionych w 2018 roku. Aktualnie, mają on trafić na Słowację w 2024 roku.

Aktualnie, siły zbrojne Słowacji nie posiadają żadnych śmigłowców bojowych. Po ostatecznym wycofaniu ze służby poradzieckich myśliwców MiG-29 faktycznie nie posiadają też lotnictwa i muszą polegać na pomocy samolotów z Czech, Polski i Węgier.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply