Mesko przyspiesza prace nad precyzyjnie naprowadzaną rakietą przeciwlotniczą. Chodzi o projekt “Grzmot”. Nowa rakieta ma być potężniejsza niż “Piorun”.

Zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) pracują nad konstrukcją precyzyjnej rakiety przeciwlotniczej, która ma być potężniejsza niż “Piorun”. Zasięg nowego pocisku ma przekraczać 10 km (zasięg “Piorunów” to ok. 6,5 km). Wzmocniona zostanie jego głowica. “Konstrukcja ta ma być demonstracją możliwości rodzimej zbrojeniówki” – pisze Rzeczpospolita (Rz) w poniedziałek.

“Prace nad nową rakietą ruszyły. Planujemy, że za 18 miesięcy odbędą się pierwsze próby w locie nowej konstrukcji, w ramach projektu ‘Grzmot’. W skoncentrowanej wokół Meska grupie firm i ośrodków badawczych panuje pełna mobilizacja” – oświadczył Przemysław Kowalczuk, szef stołecznego PIT Radwar i wiceprezes centrum amunicyjnego i rakietowego PGZ – Mesko, cytowany przez “Rz”.

“Plan wybicia się na rakietową niezależność nie jest w krajowym przemyśle obronnym niczym nowym, wcześniejsze próby kończyły się jednak na zapowiedziach, w najlepszym razie, po krótkim rozbiegu. Grzęzły w gabinetach decydentów ulegających naciskom zagranicznych lobbystów oferujących importowaną broń” – zwraca uwagę gazeta.

Medium podkreśla, że tym razem projekt ma szanse powodzenia, co ma związek z sukcesami zestawów “Piorun” na Ukrainie, które dały wiatr w żagle skupionym wokół centrum amunicyjnego Mesko w Skarżysku Kamiennej ośrodkom konstrukcyjnym, badawczym i samym producentom rakiet.

“Mogliśmy w Mesku przejść wreszcie od poziomu biurokratycznie programowanej manufaktury na powszechny na Zachodzie system potokowej produkcji, zdecydowanie obniżający koszty, ale możliwy do wdrożenia dopiero przy wielkoseryjnych zamówieniach” – zaznacza Kowalczuk.

Podkreśla, że znaczne kwoty z eksportu i solidnych krajowych kontraktów pozwoliły nadać zmianom w skarżyskiej fabryce rakiet i spółkach z nią współpracujących odpowiedniego rozmachu. “W samym Mesku rozbudowujemy infrastrukturę produkcyjną na skalę, której ja nie pamiętam” – dodaje.

Kowalczuk uważa, że “polski rakietowy plan się powiedzie, bo zasilą go technologie intensywnie pozyskiwane dziś w ramach kompensat i współpracy z największymi w świecie koncernami, które w ostatnich latach sprzedają Polsce swoją broń (i kontraktują u nas komponenty): producenta patriotów amerykańskiego Raytheona czy europejskiego Domu Rakietowego MBDA UK, dostawcy pocisków kierowanych CAMM dla przyszłej polskiej tarczy powietrznej ‘Narew'”.

“Rz” pisze, że czołowe polskie firmy amunicyjne i instytuty dołączyły do zespołu projektującego “Grzmot”.

Podawaliśmy, że zakłady Mesko S.A. podpisały na początku stycznia nowy kontrakt na eksport zestawów Piorun. Mają trafić do jednego z krajów nadbałtyckich.

We wrześniu ub. roku szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Mesko dostarczy zestawy polskich przenośnych pocisków przeciwlotniczych typu “Piorun” dla estońskich sił zbrojnych.

Jak informowaliśmy, w połowie sierpnia br. prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek w rozmowie na antenie Programu 1 Polskiego Radia przekazał, że w 2023 roku zdolności produkcyjne wyrzutni “Piorun” przekroczą 1000 sztuk.

Zobacz także: Polskie przeciwlotnicze Pioruny idą na eksport do USA

Przypomnijmy, że czerwcu ub. roku minister obrony zatwierdził umowę w sprawie pozyskania 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego “Piorun” dla Wojska Polskiego.

Zobacz także: Niemieckie media: Pioruny i amunicja krążąca Warmate robią furorę na Ukrainie

Pociski rakietowe “Piorun” powstały przez głęboką modernizację pocisków “Grom” wykonaną przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, podwarszawskie CRW Telesystem-Mesko sp. z o.o. i MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej (woj. świętokrzyskie). “Piorun” różni się od “Groma” poprawioną skutecznością i celnością, zapalnikiem zbliżeniowym, który pozwala niszczyć cele bez fizycznego trafienia, zasięgiem wydłużonym do 6,5 km, pułapem rażenia zwiększonym do prawie 4000 metrów i celownikiem przystosowanym do pracy nie tylko w dzień, ale i w nocy.

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply