Jelcz i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia wyprodukują ciągniki siodłowe przeznaczone do transportu pocisków polskich baterii Patriot.

Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) zawarły umowę na dostawy pojazdów przeznaczonych do przewozu rakiet, które znajdą się na wyposażeniu baterii systemu ‘Wisła’ – podała PGZ w środę.

Podkreślono, że umowa obejmuje realizację przez Wojskowe Zakłady Uzbrojenia zadania zabudowy ośmiu transporterów specjalnych – samochodów transportowo-załadowczych na podwoziach produkcji Jelcz. Wejdą one na wyposażenie baterii systemu „Wisła”. Pojazdy zostaną doposażone także w środki łączności i systemy informatyczne.

Zobacz także: Pierwsze elementy systemu Patriot docierają na Rumunię

Czytamy, że dostawy będą realizowane w latach 2021-2022.

“Ciągniki siodłowe 8×8, których dotyczy umowa, wraz z pojazdami 4×4 przechodzą obecnie intensywny, wielomiesięczny proces badań weryfikacyjnych w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. Wysoka Mobilność systemu „Wisła” zostanie zapewniona dzięki szerokiej gamie pojazdów 8×8 i 4×4, które Jelcz dostarcza do wielu spółek z konsorcjum PGZ-Wisła” – powiedział Sławomir Kaleta, Prezes Zarządu Jelcz sp. z o.o.

Baterie, które zostaną dostarczone Polsce w I fazie programu „Wisła”, będą wyposażone w wyrzutnie, które powstają w krajowym przemyśle obronnym, w Hucie Stalowa Wola S.A. Istotny udział w produkcji ich komponentów będą miały także inne spółki z Grupy, m.in. Jelcz czy WZU.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Polska firma realizuje kontrakt na anteny IFF dla Patriotów

Konsorcjum PGZ-Wisła, które odpowiada za realizację programu „Wisła” jest złożone z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., Mesko S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A.

Dodatkowo kilka innych spółek z Grupy PGZ weźmie udział w programie „Wisła” jako poddostawcy.

Zobacz także: Program “Wisła” znów na zakręcie. Negocjacje w sprawie offsetu utknęły w miejscu

grupapgz.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply