Media: PiS i Solidarna Polska bliskie kompromisu. Kaczyński wicepremierem?

PiS i Solidarna Polska mają osiągnąć kompromis ws. „ustawy covidowej” i „Piątki dla zwierząt”, celem odrzucenie prawdopodobnego weta prezydenta wobec tej drugiej ustawy – pisze Onet.pl. Portal twierdzi też, że do rządu najprawdopodobniej wejdzie Jarosław Kaczyński.

Portal Onet.pl twierdzi, że jeszcze w środę ma dojść do kompromisu między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską, który jeszcze tego samego dnia miałby zostać zatwierdzony przez władze obu partii.

Onet piórem red. Andrzeja Gajcego twierdzi, że dotarł do nieoficjalnych ustaleń w tej sprawie. Według źródeł portalu, „porozumienie ma zakładać wprowadzenie takich poprawek do ustaw o zakazie hodowli zwierząt futerkowych i projektu dotyczącego bezkarności urzędniczej, które umożliwią udzielenie poparcia przez polityków Solidarnej Polski”. Dodano, że istnieje możliwość, iż tzw. ustawa covidowa nie powróci w takiej formie, jaką proponował PiS. Głosowanie w sprawie projektu miało odbyć się w czwartek. Ostatecznie zostało jednak zdjęte z porządku obrad. Solidarna Polska zdecydowanie oponowała względem tego projektu.

Czytaj także: Wicerzecznik PiS: Projekt „ustawy covidowej” wróci do Sejmu

 

Ponadto, rozmówcy Onetu twierdzą, że lider PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkań „cztery oczy” ze Zbigniewem Ziobro i z Jarosławem Gowinem miał sondować, czy ich partie zagłosują za odrzuceniem ewentualnego, choć wyraźnie prawdopodobnego weta prezydenta Andrzeja Dudy do tzw. Piątki dla zwierząt.

Ponadto, zarówno politycy PiS jak i Solidarnej Polski w dzisiejszych nieoficjalnych rozmowach potwierdzają wcześniejsze doniesienia o warunku, jaki Kaczyński postawił ludziom Ziobry. Jak pisaliśmy, prezes PiS miał domagać się od lidera Solidarnej Polski, Zbigniewa Ziobro, by jego partia zrezygnowała „ze swojej krucjaty ideologicznej” i porzuciła postulaty dotyczące walki z ideologią LGBT. Onet.pl podaje, że „ziobryści” mają „zrezygnować z samodzielnych inicjatyw w sprawach światopoglądowych” i „wszystko powinni konsultować z PiS”.

Według portalu bardzo prawdopodobne jest też wejście do rządu samego Kaczyńskiego, co miałoby „położyć kres wewnętrznej wojnie między premierem Mateuszem Morawieckim a Zbigniewem Ziobro”. Prezes PiS oficjalnie miałby zostać wicepremierem. Jeden z liderów Zjednoczonej Prawicy w rozmowie z Onetem przyznał, że taka propozycja faktycznie padła „i na 99 proc. jeśli dzisiaj się nic nie zmieni to zostanie zaakceptowana przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości”.

W poniedziałek w siedzibie PiS w Warszawie obradowały władze partii, które miały zdecydować o przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Kryzys w ramach koalicji wybuchł w piątek po głosowaniu nad forsowaną przez kierownictwo PiS i samego Kaczyńskiego projektu nazywanego „Piątka dla zwierząt”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek przy ulicy Nowogrodzkiej pojawił się szef Porozumienia Jarosław Gowin. Godzinę później przyjechał premier Mateusz Morawiecki, a chwilę po jego przybyciu Gowin opuścił siedzibę PiS.

Onet.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply