Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania Covid-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym, a bez tego naruszenia podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby utrudnione – przepis o takiej treści zaproponowali posłowie PiS w projekcie nowelizacji specustawy o przeciwdziałaniu Covid-19. Propozycji tej nie poprze jednak koalicjant PiS-u – Solidarna Polska.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski powiedział we wtorek Onetowi, że posłowie jego ugrupowania nie poprą wprowadzenia do „covidowej” specustawy przepisu, który zwalniałby urzędników od odpowiedzialności pod pretekstem działania w interesie społecznym przy zwalczaniu Covid-19. „Nie poprzemy żadnej formy bezkarności za popełniane przestępstwa. Obowiązkiem funkcjonariusza publicznego jest przestrzeganie prawa, a nie poszukiwanie drogi na skróty. Jeśli potrzebne jest usprawnienie procedur, potrzebne są zmiany legislacyjne, ale nie takie jak ta, która ma być procedowana” – powiedział Kowalski zapowiadając, że Solidarna Polska zagłosuje przeciwko takiemu przepisowi.

Solidarna Polska już w sierpniu wraz z opozycją opowiedziała się przeciwko wprowadzeniu tego przepisu pod obrady. Onet zwraca uwagę, że sprzeciw tego ugrupowania wobec kontrowersyjnego przepisu nakłada się na nienajlepsze ostatnio stosunki jego szefa Zbigniewa Ziobry z premierem Mateuszem Morawieckim oraz na kolejną rundę negocjacji w sprawie rekonstrukcji rządu.

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił we wtorek, że w nowelizacji chodzi m.in. o to, „aby osoby, które podejmowały bardzo trudne decyzje, jednak były też w jakiś sposób chronione w sytuacji, gdy podejmowały je w trosce o zdrowie i życie obywateli”. Zdaniem opozycji chodzi o ochronę urzędników, którzy podejmowali niezgodne z prawem decyzje prąc do wyborów korespondencyjnych.

W kontekście tej sprawy Onet przypomniał, że nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie kupna przez ministerstwo zdrowia niespełniających norm maseczek za 5 mln złotych od znajomego ministra Łukasza Szumowskiego. Badana jest też tzw. afera respiratorowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Sąd o decyzji premiera ws. wyborów korespondencyjnych: rażące naruszenie prawa

Kresy.pl / onet.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz