Kolejna partia pocisków Piorun przeszła próby poligonowe

We wtorek Polska Grupa Zbrojeniowa oficjalnie poinformowała o pomyślnym zakończeniu badań poligonowych partii przenośnych rakietowych zestawów przeciwlotniczych Piorun.

Badania przeprowadzono w dniach 22-26 listopada br. na poligonie w Drawsku Pomorskim. Jak podano, w ich trakcie wystrzelono 8 rakiet. Wszystkie pociski trafiły w cele.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

PGZ zaznacza, że dzięki pomyślnemu rezultatowi testów przeciwlotnicze pociski rakietowe Piorun będą mogły zostać przekazane wojsku. Chodzi o około 300 sztuk tej broni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przedstawiciele firmy Mesko, producenta zestawów Piorun, zaznaczali, że pociski wykazały się dużą skutecznością pomimo niełatwych warunków atmosferycznych w trakcie badań poligonowych.

„Potwierdzono 100% skuteczność zestawów przy trudnych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień jak i w nocy” – zaznacza Mesko.

Wspomniana dostawa około 300 rakiet Piorun będzie już trzecią z kolei, w ramach realizacji umowy z 2016 roku. Dotychczas przekazano ponad 100 rakiet w 2018 roku, a także kilkaset w marcu tego roku. Zgodnie z umową, Mesko ma dostarczyć łącznie 1300 pocisków rakietowych oraz 420 mechanizmów startowych, czyli wyrzutni.

Przypomnijmy, że kontrakt ws. dostarczenia w latach 2017-2022 1300 przeciwlotniczych pocisków rakietowych bliskiego zasięgu oraz 420 wyrzutni systemu Piorun, wart ponad 932 mln zł, został podpisany w grudniu 2016 roku przez Inspektorat Uzbrojenia MON i należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę Mesko SA. W momencie podpisywania, był to jeden z większych kontraktów, co podkreślał ówczesny szef MON, Antoni Macierewicz. Broń miała trafić do wojsk operacyjnych, a także do Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsze 150 rakiet miało zostać przekazanych w 2017 roku, a w kolejnych latach miało to być 250 sztuk rocznie. Wystąpiły jednak opóźnienia.

Przeczytaj: Media: opóźnienia w realizacji zamówienia na systemy przeciwlotnicze Piorun

Pociski rakietowe Piorun powstały przez głęboką modernizację pocisków Grom wykonaną przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, podwarszawskie CRW Telesystem-Mesko sp. z o.o. i MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej (woj. świętokrzyskie). Piorun różni się od Groma poprawioną skutecznością i celnością, zapalnikiem zbliżeniowym, który pozwala niszczyć cele bez fizycznego trafienia, zasięgiem wydłużonym do 6,5 km, pułapem rażenia zwiększonym do prawie 4000 metrów i celownikiem przystosowanym do pracy nie tylko w dzień, ale i w nocy.

Czytaj także: CWR Telesystem-Mesko prezentuje systemy naprowadzania rakiet Grom i Piorun

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz