Producent polskiego systemu naprowadzania rakiet Grom i Piorun zaznacza, że są one odporne na zakłócenia stosowane aktualnie przez samoloty czy śmigłowce.

Janusz Noga, prezes zarządu CWR Telesystem-Mesko Sp. z o.o. zaznacza, że opracowany system naprowadzania na podczerwień jest wielopoziomowy i stanowi pełne zabezpieczenie przed przeciwdziałaniem aktualnie stosowanym w samolotach. Firma zajmuje się przede wszystkim opracowywaniem nowoczesnych systemów naprowadzania dla rakiet przeciwlotniczych Grom i Piorun.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8199.32 PLN    (37.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zarówno rakiety Grom, jak i Piorun, są teraz odporne na zakłócenia stosowane aktualnie przez samoloty czy śmigłowce. Dzięki systemowi naprowadzania opracowanemu przez CWR Telesystem-Mesko, możliwe jest rozróżnienie w kilku aspektach – spektralnym, energetycznym, czasowym.

Noga podkreśla, że celem CWR Telesystem-Mesko jest „panowanie” nad podstawowymi technologiami w obszarze systemów naprowadzania w Polsce. Spółka ta produkuje „od podstaw” m.in. właśnie detektory promieniowania podczerwonego dla przenośnych zestawów przeciwlotniczych Grom i Piorun. Zwraca się uwagę, że obok zestawów Poprad i Pilica, mogą one również stanowić uzbrojenie MSR „Kusza”. Powstała ona z inicjatywy Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko Sp. z o.o., które nawiązało współpracę z Mesko S.A. oraz Instytutem Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.

„Kusze” zapewniają osłonę przeciwlotniczą do pułapu 3500 m i do odległości 5-5,5 km, w przypadku zastosowania rakiet „Grom”, lub do ponad 6 km, w przypadku rakiet „Piorun”.

„Kuszę” można zamontować na platformach lub lekkich pojazdach, o masie do 3,5 tony. Umożliwia to modułowość i kompaktowość całego zestawu. Dzięki temu, mogłyby z niego korzystać również Wojskach Obrony Terytorialnej. Daje to także możliwość wykorzystania w doraźnie przygotowywanych punktach obrony.

Czytaj również: Polskie uzbrojenie dla polskich śmigłowców. MESKO i CWP ITWL podpisały umowę

defence24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz