Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji 48 ze 107 turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Dyrekorem Ørsted Polska jest żona wiceministra klimatu z ramienia Polski 2050.

Grupa PGE i firma, której dyrektorem jest jest Agata Staniewska- Bolesta żona wiceministra klimatu z ramienia Polski 2050, zakontraktowały statki do instalacji 48 ze 107 turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Dyrekorem Ørsted Polska jest żona wiceministra klimatu z ramienia Polski 2050.

O powołaniu Krzysztofa Bolesty na wiceministra poinformowała Polska 2050 dopiero 3 stycznia.

Instalacja turbin wiatrowych dla Baltica 2 została podzielona na dwa etapy, a wykonawcę każdego z nich wyłaniają oddzielne postępowania przetargowe. Pierwszą partię turbin, które PGE i Ørsted zakontraktowały jeszcze w kwietniu 2023 roku, zainstaluje firma Fred. Olsen Windcarrier.

“To już drugi kontrakt na statki instalacyjne dla projektu Baltica 2. Wcześniej podpisaliśmy umowę na usługi niezbędne do instalacji i podłączenia kabli wewnętrznych i eksportowych. W 2023 roku zakończyliśmy także kontraktację komponentów dla części morskiej Baltica 2. Prace w kierunku rozpoczęcia budowy największego w Polsce projektu z energetyki odnawialnej idą zgodnie z harmonogramem. Już za trzy lata energia z morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 trafi do polskich domów” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

“Nowy rok otwieramy ważnym kontraktem na instalację turbin wiatrowych. W świetle wyzwań, z którymi boryka się branża morskiej energetyki wiatrowej na świecie, jesteśmy szczególnie dumni, że konsekwentnie i zgodnie z planem podpisujemy kolejne umowy z doświadczonymi graczami, które przybliżają nas do realizacji Baltica 2 – projektu pionierskiego w skali rynku offshore wind w Polsce” – dodaje Agata Staniewska- Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Poland.

To kolejny raz gdy o współrządzącej Polsce 2050 jest głośno. Wcześniej, marszałek Szymon Hołownia oświadczył, że najpierw wybrał sobie sędziego Sądu Najwyższego, któremu z pominięciem biura podawczego przekazał odwołania posłów Kamińskiego i Wąsika, by następnie przekazać, że ma jeszcze wymagania względem tego kogo SN ma wyznaczyć do rozpoznania sprawy.

Przypomnijmy, że twarzą projektu tzw. ustawy wiatrakowej, który umożliwiał wywłaszczanie osób prywatnych w celu budowy farm wiatrowych i innych inwestycji w OZE, była poseł Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050).

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply