W niedzielę PGE Polska Grupa Energetyczna udostępniła decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach w kwestii kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów. Decyzja została wydana w styczniu 2020 roku, po zakończeniu konsultacji z Czechami i Niemcami. „Udostępniamy kolejny dokument potwierdzający, że kopalnia Turów prowadzi działalność wydobywczą zgodnie z przepisami polskiego i europejskiego prawa” – podkreśla prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. „Jako Grupa PGE, odpowiedzialna za bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz będąc największym pracodawcą w regionie turoszowskim, nie możemy pozwolić na natychmiastowe zakończenie działalności kopalni” – dodał cytowany przez portal RMF 24.

PGE podała w komunikacie, że decyzja środowiskowa była „kluczowym elementem przedłużenia koncesji, w celu dalszego, legalnego prowadzenia działalności wydobywczej do 2044 r. na obszarze o połowę mniejszym niż określony w koncesji z 1994 r”. PGE udostępniała w sobotę protokół z konsultacji transgranicznych ze stroną czeską w kwestii przedłużenia koncesji dla Kopalni Turów.

„Udostępniamy kolejny dokument potwierdzający, że kopalnia Turów prowadzi działalność wydobywczą zgodnie z przepisami polskiego i europejskiego prawa. Zrobiliśmy po naszej stronie wszystko co niezbędne, żeby działalność kompleksu turoszowskiego mogła przebiegać bez zakłóceń i jednocześnie zapewniać bezpieczeństwo energetyczne w milionach polskich domów” – oświadczył Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Dodał, że PGE dochowała „wszelkich procedur i posiada wszystkie niezbędne dokumenty do legalnego prowadzenia dalszej działalności”.

„Decyzja TSUE jest krzywdząca i nie bierze pod uwagę argumentów strony polskiej, która była stroną postępowania. Jako Grupa PGE, odpowiedzialna za bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz będąc największym pracodawcą w regionie turoszowskim, nie możemy pozwolić na natychmiastowe zakończenie działalności kopalni. Transformacja to nie arbitralne decyzje ani zmiany wprowadzane z dnia na dzień” – podkreślił prezes PGE.

W piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komisja Europejska twierdzi, że polskie władze muszą zastosować się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE i natychmiast zaprzestać wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czasu wydania prawomocnego wyroku.

Według premiera Mateusza Morawieckiego, decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich.

rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz