Komisja Europejska twierdzi, że polskie władze muszą zastosować się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE i natychmiast zaprzestać wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czasu wydania prawomocnego wyroku.

Jak informowaliśmy, w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Przychylił się tym samym do stanowiska Czech, które złożyły do TSUE pozew przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni, twierdząc, że bardzo szkodzi ona środowisku i negatywnie wpływa na życie ludzi mieszkających w rejonie przygranicznym. Dotyczyło to głównie zaopatrzenia w wodę. Postanowienie ma charakter ostateczny i Polska nie może się od niego odwołać.

Czytaj więcej: TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów

Tego samego dnia rzeczniczka Komisji Europejskiej, Viviane Loonela, przekazała RMF FM, że „polskie władze muszą zastosować się do środka tymczasowego Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującego Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu wydania prawomocnego wyroku”. Zaznaczono też, że KE będzie monitorować wykonanie wydanego nakazu. Nie wiadomo, jak Komisja rozumie „natychmiastowe” wykonanie nakazu Trybunału.

 

Komisja Europejska monitoruje wykonywanie wyroków TSUE na podstawie zobowiązań traktatowych i w razie, gdy jakiś kraj się z tego nie wywiązuje, ma prawo wnioskować o nałożenie dziennych kar finansowych.

Według PGE, orzeczenie TSUE jest niewykonalne, gdyż państwo polskie nie może nakazać żadnej spółce prawa prywatnego zaprzestania legalnie prowadzonej działalności, ponieważ byłoby to naruszenie prawa. Spółka kategorycznie nie zgadza się też na zamknięcie kopalni. PGE podaje, że kompleks energetyczny Turów zapewnia do 7 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce.

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, decyzja TSUE ws. kopalni Turów „jest niesprawiedliwa i niesłuszna” i zapowiedział, że jego rząd będzie temu przeciwdziałał. Uważa, że zamknięcie kopalni spowodowałoby miliardowe straty dla polskiej gospodarki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Decyzję Trybunału krytycznie oceniają politycy Konfederacji i Solidarnej Polski. Ci pierwsi apelują do rządu, by uznał wyrok TSUE za nieobowiązujący dla Polski oraz do dalszego wydobycia węgla i produkcji energii elektrycznej w kopalni oraz elektrowni Turów. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski podkreślił, że decyzja TSUE uderza w suwerenność energetyczną Polski.

Przeczytaj: Czechy złożyły przeciwko Polsce pozew do TSUE. Chodzi o kopalnię Turów

rmf24.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Jak chodzi o suwerenność energetyczną Polski, to już od dawna jej nie mamy, a sprawę pogorszył rząd, w którym Ziobro jest wicepremierem, zgadzając się na skrócenie okresu dochodzenia do neutralności energetycznej.

  2. franciszekk
    franciszekk :

    Słynne, sprawdzone w przeszłości przysłowie głosi – cytat
    “Kogo Bóg chce zgubić, temu najpierw rozum odbiera” !
    Przyszła tzw. “kryska i na matyska” tak jak kiedyś przyszła kryska na ruski kołchoz zwany ZSRR tak i teraz przychodzi na niemieckie UE.
    Nikt przecież chyba nie wierzy że za tzw. UE “stoją” Niemcy!
    Niemiecka brutalna arogancja i pycha dwukrotnie została w przeszłości ukarana za I i II wojnę światową, teraz umiejętnie i zakulisowo również dążą do tego samego w.g. zasad nie zmienionego hymnu “Niemcy ponad wszystko! = Deutschland über alles!”

  3. szkal
    szkal :

    Nasze “elyty” mogą łatwo ten problem rozwiązać… mało Czeskich i Niemieckich kopalń niedaleko granicy? zgłaszać do TSUE podobne “problemy” z poziomem wody spowodowanych kopalniami sądaidów i utrudnianiem życia mieszkańców przygranicznych… tylko trzeba chceić… ale te uł**ki kombinują tylko jak przytulić kasę na prywatne konto