W PKN Orlen trwa największa inwestycja petrochemiczna w ciągu ostatnich 20 lat, jest warta 13,5 mld zł. Chodzi o budowę na terenie głównego zakładu produkcyjnego Orlenu kompleksu Olefin III. Wykonawca, koreańsko-hiszpańskie konsorcjum Hyundai Engineering & Tecnicas Reunidas, zatrudnia do budowy tysiące obcokrajowców z Azji i Bliskiego Wschodu, co budzi zaniepokojenie mieszkańców Płocka. Wiceszef MSWiA zadeklarował zwiększenie w mieście sił policji, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo.
Chodzi o budowę na terenie głównego zakładu produkcyjnego Orlenu kompleksu Olefin III. Wykonawca zatrudnia przy budowie w większości pracowników zagranicznych – głównie z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Obecnie jest ich ponad tysiąc, lecz w szczytowym okresie inwestycji może być ich nawet około 10 tys. – informował w maju br. Portal Płock. Mieszkańcy Płocka są zaniepokojeni.
W sąsiedztwie inwestycji powstało już miasteczko pracownicze, docelowo dla 6 tys. ludzi. Reszta ma mieszkać w gminach ościennych powiatu płockiego.
Podwykonawcy zajmują się znalezieniem kwaterunku. Sporo cudzoziemców już mieszka w okolicy miasta.
Przy budowie będą pracowali głównie cudzoziemcy, m.in. Koreańczycy, Hindusi, Malezyjczycy, Pakistańczycy, Turcy oraz obywatele Turkmenistanu. Zwiększoną liczbę cudzoziemców dostrzegli już mieszkańcy i władze lokalne.
“Od kilku miesięcy w Płocku i na terenie powiatu płockiego można spotkać przybyszy z Azji. W wielu mieszkańcach Ziemi Płockiej tak duża liczba obcokrajowców wzbudza niepokój, pojawiają się pytania o bezpieczeństwo i różnice kulturowe” – zwraca uwagę płockie starostwo powiatowe.
Przeczytaj: Polska policja nie będzie podawać narodowości przestępców w statystykach
W maju w starostwie zwołano posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Uczestniczyli w nim m.in. samorządowcy powiatowi, dyrektor operacyjny Hyundai Engineering Tecnicas Reunidas Jakub Zgorzelski, dyrektor Biura Intensyfikacji Produkcji Olefin w PKN Orlen Damian Olewnik, samorządowcy z gmin Łąck, Stara Biała i Bielsk, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, a także Sanepidu.
“W tej chwili przy kompleksie pracuje ponad 1000 ludzi plus około pół tysiąca osób z nadzoru i sił inżynieryjnych. Na przełomie lipca i sierpnia spodziewamy się ok. 3 tysięcy pracowników na budowie” – informował Zgorzelski podczas posiedzenia.
Na początku 2024 roku spodziewana jest kumulacja. Przy budowie Olefin III ma pracować nawet 10 tys. osób.
PKN Orlen twierdzi, że pracujący przy budowie cudzoziemcy to “wykwalifikowani specjaliści i kadra menedżerska”. W maju Orlen zapewniał, że jest w stałym kontakcie z władzami samorządowymi i policją, by zapewnić bezpieczeństwo i mieć sytuację pod kontrolą.
Pod koniec maja wiceszef MSWiA zadeklarował zwiększenie sił policji, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo. “Jesteśmy tu po to, żeby państwa uspokoić. Chcieliśmy podkreślić, że od dłuższego czasu policja zajmuje się tym tematem. Zdajemy sobie sprawę, że mogą być zaniepokojeni mieszkańcy i samorządowcy z regionu. Dokonaliśmy już wzmocnienia policji w Płocku i planujemy dalsze wzmocnienie sił, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo” – informował Maciej Wąsik.
Przekazał, że oddział prewencji policji w Płocku, który liczył do niedawna 160 osób, obecnie liczy 240 osób. Jak dodał, w samym miasteczku pracowniczym, a także w Mochowie, w sąsiednim powiecie sierpeckim, uruchomione zostaną dodatkowe posterunki.
Przyznał wówczas, że w czasie trwającej od pół roku inwestycji, odnotowano 11 zawiadomień o popełnionych przestępstwach przez obcokrajowców. “Nie wszystkie się potwierdziły. Przede wszystkim były to przestępstwa pospolite. Dominowali nietrzeźwi kierowcy. Było też kilkadziesiąt wykroczeń. Większych zdarzeń nie zanotowaliśmy” – powiedział.
W czwartek PKN Orlen odniósł się do sprawy. “Informacja o rzekomym zatrudnianiu przez PKN ORLEN imigrantów nie jest prawdziwa – wykonawcy inwestycji Olefin to konsorcjum zagranicznych firm, które w szczycie zatrudnią przy budowie 13.000 pracowników, w tym 7.000 Polaków przy współpracy z polskimi firmami” – napisano w oświadczeniu koncernu.
“Ponadto, w Polsce nie ma firmy o kompetencjach i doświadczeniu pozwalających na realizację tego typu inwestycji, stąd wybór koreańsko-hiszpańskiego konsorcjum Hyundai Engineering & Tecnicas Reunidas. Jest to największa inwestycja petrochemiczna realizowana obecnie w Europie” – dodano.
Zobacz także: Gazeta kupiona przez Orlen chce przyznania praw wyborczych Ukraińcom
bankier.pl / money.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!