W poniedziałek w Krakowie odbyła się pikieta przeciwko miejscu modlitw muzułmanów działającemu w lokalu przy ul. Dworskiej 1 na osiedlu Podwawelskim. Według lokalnych mediów w manifestacji wzięło udział około 200 osób.

Donald Trump wrócił do postulatu przejęcia kontroli nad Grenlandią przez Stany Zjednoczone i skrytykował opór europejskich sojuszników. Prezydent USA mówił też o możliwości wycofania amerykańskich żołnierzy z Europy, wskazując na koszty ponoszone przez Waszyngton i strategiczne znaczenie wyspy.

W poniedziałek wieczorem odnaleziono ciało Anastazji Berezowskiej, która była poszukiwana jako podejrzana o sprawstwo zamachu bombowego na ukraińskiego oligarchę w Monako.

Rafineria ropy naftowej w syberyjskim Omsku wstrzymała działalność po ukraińskim ataku drona, do którego doszło w poniedziałek. Zakład należący do Gazprom Nieft jest największą rafinerią w Rosji, w 2024 roku przerobił około 22 mln ton ropy, co odpowiada 440 tys. baryłkom dziennie.

„W ciągu ośmiu tygodni amerykańscy żołnierze wrócą do Polski i ponownie osiągniemy poziom około 10 tys. wojskowych” – przekazał wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk dla Polsat News. Jak dodał, równolegle trwają rozmowy z USA o utworzeniu w Polsce stałej bazy wojsk amerykańskich.

Prezydent USA powiązał przyszłą liczebność amerykańskich wojsk w Europie z rozmowami dotyczącymi Grenlandii oraz sytuacją wokół Iranu. Jednocześnie ocenił, że NATO poczyniło postępy. Donald Trump w Ankarze ponownie zasugerował, że Grenlandia powinna znaleźć się pod kontrolą Stanów Zjednoczonych.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%