Nigeria kupuje chiński bezzałogowy system powietrzny Wing Loong II – poinformował we wtorek Ibikunle Daramola, generał brygady Sił Powietrznych Nigerii.

We wtorek 10 listopada Ibikunle Daramola, generał brygady Sił Powietrznych Nigerii, który odpowiada za politykę informacyjną, poinformował na Twitterze, że Nigeria kupiła chiński bezzałogowy system powietrzny Wing Loong II.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wpisy generała Daramoli zawierają serię zdjęć. Część z nich została zrobiona podczas oficjalnych wizyt generała w Chinach. Daramola podkreślił, że Nigeria kupuje dwa bezzałogowce typu Wing Loong II, które zostały skonstruowane w Chengdu Aircraft Research & Design Institute. Najwyraźniej chodzi o dwa bezzałogowce, nie zaś dwa zestawy BSP z kilkoma aparatami każdy.

Daramola zaznaczył, że Nigeria jest „jedynym” eksportowym użytkownikiem BSP Wing Loong II obok Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Portal ZBIAM podkreśla, że bezzałogowce tego typu, należącee do ZEA, zadebiutowały bojowo zapewne najpierw podczas inwazji Jemenu oraz na pewno w obecnej fazie wojny w Libii, gdzie emirackie Wing Loongi II wspierają siły Libijskiej Armii Narodowej generała Chalify Haftara.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Serbia kupuje chińskie systemy rakiet ziemia-powietrze FK-3

Słowa Daramoli mogą oznaczać, że lista użytkowników Wing Loong II jest krótsza niż to się powszechnie zakłada (część z nich zamówiła wcześniejszy model Wing Loong I/Pterodactyl I). Mógł to być także skrót myślowy, dotyczący kolejności dostaw eksportowych i chwili wejścia Wing Loongów II do linii u poszczególnych zamawiających. Może to więc oznaczać, że nigeryjskie Wing Loongi II są już używane operacyjnie.

Generał Daramola podkreślił także, że Nigeria ma odebrać na początku przyszłego roku sześć kolejnych BSP.

Nigeria od lat używa lżejszych, ale także uzbrojonych bezzałogowców CH-3A.

Daramola wspomniał także o kwestiach związanych ze szkoleniem nigeryjskich pilotów wojskowych oraz techników naziemnych. Mają przechodzić aktualnie odpowiednie kursy na terenie dziewięciu państw.

Zdjęcia przedstawiają pilotów szkolących się w Pakistanie oraz w czeskim Centrum Szkolenia Lotniczego (CLV – Centrum leteckého výcviku) w Pardubicach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podkreślenia wymaga fakt, iż w ostatnich latach Nigeria kupuje coraz więcej uzbrojenia od Chin. Wskazuje na pozytywne wyniki jego eksploatacji, m.in. współczynnik koszt–efekt.

Zobacz także: Wielkie protesty społeczne w Nigerii

We wrześniu ubiegłego roku, drony Wing Loong II zostały zakupione przez Serbię.

Zobacz także: Serbia: Testy bojowe chińskich dronów CH-92A [+FOTO]

twitter.com / zbiam.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz