Serbia kupuje od Chin pociski rakietowe ziemia-powietrze FK-3 – wynika z raportu serbskiego koncernu zbrojeniowego.

Serbski państwowy koncern zbrojeniowy Yugoimport SDPR poinformował, że ​​Serbia zamówiła chińskie systemy rakiet ziemia-powietrze FK-3  – podał „Defence Blog” w niedzielę, powołując się na lokalne media. O zakupie napisał także w poniedziałek „The New York Times” (NYT). Kupno chińskich systemów miało zostać udokumentowane w raporcie serbskiego koncernu zbrojeniowego, który został zaprezentowany w zeszłym tygodniu .

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Czytamy, że zamówione zostały trzy baterie systemu rakiet.

„NYT” pisze, że zakup systemów obrony przeciwrakietowej FK-3 został uwzględniony w rocznym raporcie państwowego koncernu zbrojeniowego Jugoimport SDPR, przekazanym w zeszłym tygodniu do Państwowej Agencji Rejestrów Przedsiębiorstw.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jugoimport SDPR poinformował, że w 2019 roku zawarł 163 transakcje importowe z 31 krajami. Ich łączna wartość wynosiła 620,3 mln USD. Zakup broni obejmował uzbrojone drony z Chin i pierwszy znany w Europie zakup FK-3.

„Największa część importu związana jest z modernizacją samolotów MIG-29, zakupami dronów, … (oraz) obrony przeciwlotniczej FK-3” – podał koncern.

FK-3 to eksportowa odmiana chińskiego systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu HQ-22 najnowszej generacji. Nowy system obrony powietrznej został zaprezentowany po raz pierwszy w 2016 roku na wystawie w Zhuhai.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

System obrony przeciwrakietowej wyposażony jest w GPS, oparty jest na systemie obrony przeciwlotniczej HQ-12, ale w odróżnieniu od modelu podstawowego wyposażony jest w inne pociski. Strona chińska podkreśla, że HQ-22 należy do klasy amerykańskich systemów Patriot-III.

Pociski posiadają zasięg 100 km. Mogą lecieć na wysokości od 50 do 27 000 m.

To nie pierwszy przypadek zakupu przez Serbię chińskiego sprzętu wojskowego. Przykładowo, w 2019 roku Serbia kupiła od Chin drony bojowe.

Czytaj również: 21 umów i porozumień gospodarczych wynikiem wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Serbii

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Serbia walczy o chińskie inwestycje

Na łamach naszego portalu pisaliśmy wielokrotnie, że w ostatnim czasie Serbia podejmuje wiele działań na rzecz modernizacji i rozwoju uzbrojenia.

Podawaliśmy, że w połowie czerwca ministerstwo obrony Serbii zaprezentowało nowy opancerzony pojazd bojowy M-20 MRAP 6×6, wyprodukowany w zakładach Zastava Terco w Kragujevacu.

Jak pisaliśmy, na początku czerwca serbskie ministerstwo obrony zaprezentowało nową generację czołgów M-84, oznaczoną jako M-84 AS1. M-84 są czołgami podstawowymi drugiej generacji opartymi na czołgach T-72.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, również w czerwcu, serbski asystent ministra obrony wyraził gotowość do przeprowadzenia szeregu wspólnych działań z Rosją w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej, w tym wspólnych ćwiczeń.

Serbski asystent ministra obrony wyraził wówczas gotowość do przeprowadzenia szeregu planowanych wspólnych działań w dziedzinie współpracy wojskowej i technicznej, w tym wspólnych ćwiczeń, a także udziału personelu wojskowego w Międzynarodowych Igrzyskach Armii.

nytimes.com / defence-blog.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz