Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił w poniedziałek na konferencji prasowej rozpoczęcie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Ten sam urzędnik dwa lata temu obiecywał, że na setną rocznicę bitwy muzeum będzie gotowe.

Konferencja prasowa ministra Błaszczaka odbyła się w Ossowie na placu budowy muzeum. „Dopełniliśmy wszystkich formalności związanych z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. W związku z tym, zarówno robotnicy, jak i urządzenia wkraczają na plac budowy” – ogłaszał szef MON. Jak mówił, muzeum w Ossowie będzie filią Muzeum Wojska Polskiego czynnym przez cały rok.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według słów ministra muzeum ma być gotowe za dwa lata. „Gwarantujemy tu sprawność w działaniu i gwarantujemy, że nasz cel osiągniemy” – obiecywał Błaszczak. Generalnym wykonawcą obiektu jest spółka Agencji Mienia Wojskowego AMW Sinewia.

Jak podaje MON, w muzeum będą zgromadzone dokumenty, eksponaty, uzbrojenie i pamiątki z tamtego okresu. Placówka będzie również prowadziła działalność edukacyjną skierowaną przede wszystkim do młodego pokolenia.

Koncepcja muzeum obejmuje usypanie 17-metrowego wzniesienia, które będzie górować nad polem bitwy. Na wzniesieniu znajdzie się czterokondygnacyjny budynek muzeum, a na jego wschodnich i zachodnich krańcach dwa 70-metrowe maszty, na których będą powiewać biało-czerwone flagi. Pomiędzy masztami będzie biegła Aleja Zwycięstwa przystosowana do ruchu maszyn wojskowych. Do usypania wzniesienia będzie potrzebne 190 tys. metrów sześciennych ziemi. Na zboczu wzniesienia znajdzie się amfiteatr na 4 tys. miejsc siedzących, z którego będzie można oglądać rekonstrukcje Bitwy Warszawskiej. Całkowita powierzchnia monumentalnego kompleksu wyniesie 4,8 tys. m kw.

Pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej wojewoda mazowiecki wydał 3 lipca br.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że dwa lata temu Mariusz Błaszczak obiecywał wybudowanie tego muzeum na stulecie Bitwy Warszawskiej. Rok wcześniej to samo zapowiadał ówczesny wiceszef MON Michał Dworczyk.

Podobne plany ogłaszano jeszcze w 2013 roku. Pod koniec 2014 r. ówczesny projekt uzyskał pozwolenie na budowę, ale z powodu braku środków prace nie posuwały się do przodu.

CZYTAJ TAKŻE: Rozstrzygnięto konkurs na pomnik Bitwy Warszawskiej. W stolicy stanie wielki gnomon

Kresy.pl / gov.pl / dzieje.pl / ossow1920.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz