Szef MSZ Litwy Linas Linkevičius wystąpił z propozycją, by litewski parlament potępił próby władz Rosji dotyczące obarczania Polski winą za rozpętanie II wojny światowej oraz usprawiedliwiania paktu Ribbentrop–Mołotow.

We wtorek litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius, będący zarazem posłem, zarejestrował projekt rezolucji, w którym potępia się „prowadzoną przez Federację Rosyjską politykę rewizjonizmu historycznego i rozpowszechnianie dezinformacji na temat udziału Związku Radzieckiego w rozpoczęciu II wojny światowej oraz przerzucanie odpowiedzialności za to na ofiary agresji”.

Ponadto, projekt rezolucji wzywa Parlament Europejski, parlamenty państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz społeczność międzynarodową do „wspólnego przeciwstawiania się działaniom Rosji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W projekcie dokumentu napisano, że celem rozpowszechnianej przez władze Rosji dezinformacji jest „uzasadnienie obecnie realizowanej agresywnej polityki i agresji przeciwko państwom sąsiednim, wzmocnienie nieufności wśród wspólnoty zachodniej i rozbijanie jedności Unii Europejskiej i NATO”.

Informujące o inicjatywie Linkevičius litewskie media przypominają, że prezydent Rosji Władimir Putin ostatnio kilkakrotnie zarzucał Polsce współodpowiedzialność za rozpętanie II wojny światowej. Usprawiedliwiał też podpisanie paktu Ribbentrop–Mołotow, twierdząc, że ZSRR musiał go podpisać.

Przeczytaj: Białoruś: opublikowano dokumenty NKWD z 1939 r., podważające narrację Kremla ws. agresji ZSRR na II RP

„Na przestrzeni lat czytałem wiele absurdów na temat Polski, ale prezydent Putin przebił wszystko, mówiąc, że Polska być może jest nawet współodpowiedzialna za wybuch II wojny światowej. To jest taki absurd, że trudno sobie wyobrazić taką konstrukcję, która mogłaby być rzeczywista i spójna, a jednak próbowano coś takiego zrobić” – stwierdził w jednym z wywiadów premier Mateusz Morawiecki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Rosji stwierdził pod koniec grudnia, że przyczyną II wojny światowej nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, ale pakt Monachijski. Putin podkreślił także znaczenie układu z Monachium, w procesie realizacji przez Polskę roszczeń terytorialnych wobec Zaolzia. Zdaniem prezydenta Rosji: „niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał”. Putin przez ponad godzinę przekonywał w Petersburgu przywódców państw WNP, że to Polska jest współodpowiedzialna za wybuch II wojny światowej. Następnie w styczniu spotkał się z rosyjskimi weteranami i obiecał „zamknąć mordy” wszystkim, którzy „przepisują historię”.

Zobacz także: IPN o próbach rehabilitacji paktu Ribbentrop-Mołotow przez Rosję to próba fałszowania historii

PAP / wilnoteka.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz