Rozstrzygnięto konkurs na pomnik Bitwy Warszawskiej. W stolicy stanie wielki gnomon

W czwartek w Warszawie ogłoszono zwycięzcę konkursu na pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Autorem zwycięskiej koncepcji jest zespół pod przewodnictwem architekta i rzeźbiarza Mirosława Nizio. Pomnik będzie miał formę 23-metrowego skręconego pionowego słupa – gnomonu.

Jak podaje Onet, w rywalizacji brało udział 85 projektów. Prace oceniał 20-osobowy sąd konkursowy pod przewodnictwem Marleny Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. W skład sądu wchodzili przedstawiciele władz Warszawy (które są formalnym inwestorem pomnika), ministerstwa kultury, architekci, urbaniści i historycy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Koncepcja zespołu Mirosława Nizio została wybrana niemal jednogłośnie, jak ujawniła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jest to monumentalny gnomon – pionowy obelisk na planie kwadratu. Na wierzchołku pomnika znajdzie się napis „1920”. Jak założono wcześniej, gnomon stanie na Placu na Rozdrożu. U stóp pomnika znajdzie się koncentryczna platforma z elementami mieszczącymi informacje o bitwie. Przewidziano również funkcję fontanny i zieleń.

Wybór zwycięskiego projektu uzasadniono m.in. tym, że „umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę Bitwy Warszawskiej”. Dzięki skręceniu obelisku „zyskuje [on] nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa”.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. złotych oraz zamówienie na uszczegółowienie projektu w trybie negocjacji z wolnej ręki. Drugie miejsce i 40 tys. złotych zdobyła praca Karola Badyny z Krakowa. Przyznano też dwa wyróżnienia I stopnia (wiążące się z nagrodami po 5 tys. złotych) i dwa wyróżnienia honorowe.

Warszawa dysponuje obecnie kwotą 3 mln złotych na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński deklarował dzisiaj, że jego resort wspomoże miasto finansowo w budowie pomnika. Jak pisze Onet, jest mało realne, że pomnik zostanie ukończony na 100. rocznicę bitwy.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku premier Morawiecki zapowiadał budowę łuku triumfalnego upamiętniającego Bitwę Warszawską z 1920 r.

Kresy.pl / onet.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz