Rozstrzygnięto konkurs na pomnik Bitwy Warszawskiej. W stolicy stanie wielki gnomon

W czwartek w Warszawie ogłoszono zwycięzcę konkursu na pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Autorem zwycięskiej koncepcji jest zespół pod przewodnictwem architekta i rzeźbiarza Mirosława Nizio. Pomnik będzie miał formę 23-metrowego skręconego pionowego słupa – gnomonu.

Jak podaje Onet, w rywalizacji brało udział 85 projektów. Prace oceniał 20-osobowy sąd konkursowy pod przewodnictwem Marleny Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. W skład sądu wchodzili przedstawiciele władz Warszawy (które są formalnym inwestorem pomnika), ministerstwa kultury, architekci, urbaniści i historycy.

Koncepcja zespołu Mirosława Nizio została wybrana niemal jednogłośnie, jak ujawniła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jest to monumentalny gnomon – pionowy obelisk na planie kwadratu. Na wierzchołku pomnika znajdzie się napis „1920”. Jak założono wcześniej, gnomon stanie na Placu na Rozdrożu. U stóp pomnika znajdzie się koncentryczna platforma z elementami mieszczącymi informacje o bitwie. Przewidziano również funkcję fontanny i zieleń.

Wybór zwycięskiego projektu uzasadniono m.in. tym, że „umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę Bitwy Warszawskiej”. Dzięki skręceniu obelisku „zyskuje [on] nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa”.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. złotych oraz zamówienie na uszczegółowienie projektu w trybie negocjacji z wolnej ręki. Drugie miejsce i 40 tys. złotych zdobyła praca Karola Badyny z Krakowa. Przyznano też dwa wyróżnienia I stopnia (wiążące się z nagrodami po 5 tys. złotych) i dwa wyróżnienia honorowe.

Warszawa dysponuje obecnie kwotą 3 mln złotych na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński deklarował dzisiaj, że jego resort wspomoże miasto finansowo w budowie pomnika. Jak pisze Onet, jest mało realne, że pomnik zostanie ukończony na 100. rocznicę bitwy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku premier Morawiecki zapowiadał budowę łuku triumfalnego upamiętniającego Bitwę Warszawską z 1920 r.

Kresy.pl / onet.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz