Najnowsza cena to efekt spotkania strony polskiej z amerykańską w Waszyngtonie w grudniu ubiegłego roku.

„Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że „Informację o cenie pierwszej fazy kontraktu strona amerykańska przekazała Polakom kilka dni temu w dokumencie, który powstał w wyniku spotkania w połowie grudnia w Stanach Zjednoczonych. Brali w nim udział przedstawiciele polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, amerykańskiego Departamentu Stanu oraz koncernów zbrojeniowych”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Dwa miesiące temu podano jako maksymalną cenę pierwszej fazy kontraktu 10,5 mld dol, jednak była to dopiero początkowa faza negocjacji. W efekcie grudniowych rozmów, cena za ryzyko związane z dostawą została obniżona.

„DGP” informuje, że „optymistyczne założenia negocjacyjne są takie, że ostateczna kwota będzie znacznie niższa niż te niecałe 7 mld zł, o których mówią teraz Amerykanie. Taki ma być koszt dostawy m.in. dwóch baterii systemu Patriot z systemem dowodzenia IBCS oraz 208 pocisków PAC-3.

Do podpisania finalnego kontraktu między przedstawicielami amerykańskiej administracji a polskim ministerstwem obrony może dojść nawet w obecnym kwartale.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komentują sprawę wcześniejszych informacji o wyższej cenie, gen. Waldemar Skrzypczak powiedział, że „Amerykanie wiedzą, że Polacy są politycznie zdeterminowani, by wziąć systemy amerykańskie. Stąd taka, a nie inna cena za Patrioty„. W grudniu wiceszef MON Bartosz Kownacki w wywiadzie dla portalu Defense News oświadczył, że cena za Patrioty jaką podyktowali Amerykanie jest zdecydowanie za wysoka. Podległa Departamentowi Obrony USA Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w listopadzie  Kongresowi USA możliwą sprzedaż Polsce systemów Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym za łączną kwotę 10,5 mld dolarów (37 mld złotych). Czyli za 7 miliardów złotych więcej, niż Polska zamierzała wydać. A cena ta dotyczy tylko 2 pierwszych baterii. Wcześniej MON deklarował, że nie zapłaci za całość więcej niż 30 mld zł.

„Cena jest dla nas naprawdę nie do przyjęcia, nawet biorąc pod uwagę znaczne środki finansowe, jakie przeznaczyliśmy na techniczną modernizację polskich sił zbrojnych. Nie możemy sobie po prostu pozwolić na wydanie tak dużo pieniędzy na zakup dwóch baterii i pocisków PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3)” – powiedział Bartosz Kownacki. Dodał również, że wysoki koszt był dla nas niespodzianką. Kownacki przyznał również, że zaskoczeniem były także inne elementy porozumienia, takie jak „na przykład cena offsetu”. Wcześniej MON wielokrotnie oficjalnie zapewniał, że Polska za całość nie zapłaci więcej, niż 30 mld zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ponad 70 mld zł za Patrioty?

Kresy.pl / DGP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz