Według wpisu na Twitterze opublikowanego przez BAE Systems Hägglunds 26 maja, CV90 Mk IV został rekomendowany przez Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej jako preferowany kandydat na nowy Bojowy Wóz Piechoty dla słowackiej armii.

W czwartek 26 maja 2022 roku BAE Systems Hägglunds ogłosiło za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, że CV90 Mk IV został rekomendowany przez słowackie Ministerstwo Obrony jako preferowany kandydat na nowy BWP dla słowackiej armii.

CV90 Mk IV reprezentuje piątą generację gąsienicowego opancerzonego BWP CV90. Łączy zwiększoną prędkość i obsługę na polu bitwy z ulepszoną architekturą elektroniczną, aby wspierać przyszłe możliwości rozwoju.

Nowa wieża CV90 Mk IV ma konstrukcję modułową, oferującą działa główne kal. 30/40, 35/50 i 120 mm oraz zasobniki uzbrojenia dla zintegrowanych przeciwpancernych pocisków kierowanych i karabinów maszynowych. Wieże są zaprojektowane tak, aby wspierać bardziej rozbudowaną integrację zestawu czujników. Nowa generacja Mk IV to także pierwszy zachodni BWP z kwalifikowanym systemem aktywnej ochrony.

CV90 Mk IV zawiera nowy silnik Scania o mocy do 1000 koni mechanicznych oraz najnowszą, zmodernizowaną, wytrzymałą skrzynię biegów X300. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu została zwiększona z 35 ton do 37 ton, co oznacza, że ​​użytkownicy korzystają z dodatkowej ładowności o dwie tony – bez spadku zwinności pojazdu.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, ministerstwo obrony Republiki Słowackiej poszukuje dostawcy nowych bojowych wozów opancerzonych, które zastąpią w jednostkach zmechanizowanych pojazdy BWP-1, BWP-2 i BWP M. Kryteriami wyboru są wymagania Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej, przejrzysty proces zamówień i duże zaangażowanie krajowego przemysłu obronnego.

„Pojazdy pancerne powinny w przyszłości być sercem ciężkiej brygady zmechanizowanej, której budowa stanowi jedno z podstawowych zobowiązań sojuszników w zakresie doskonalenia naszych sił zbrojnych. Podchodzimy do tego, jak i innych zobowiązań, z pełną odpowiedzialnością – naszym celem jest wybranie i zaopatrzenie Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej w w pełni zgodną, ​​nowoczesną i niezawodną technikę przy aktywnym udziale słowackich firm w tym procesie” – powiedział minister obrony Jaroslav Naď (OĽANO).

Zobacz też: Nie tylko BWP Borsuk? Polska planuje pozyskać nowy bojowy wóz piechoty

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • swojmil
      swojmil :

      No i co z tego, że piękny zagraniczny bewup.
      Jeśli wojna trwa dłużej niż miesiąc liczy się własna zdolność produkcyjna sprzętu obronnego, bo po miesiącu są one do wymiany.
      Tym bardziej, że w razie konfliktu angażującego Brytyjczyków, mogą oni mieć własne potrzeby na 1. miejscu. Ponadto ocenę zdolności produkcyjnych na wypadek wojny totalnej traktujemy prawdopodobieństwem scenariusza Sacharowa na Morzu Północnym, który obejmuje również WB.
      Wystarczy, że założyliśmy sobie wąskie gardła z samolotami F-35, których USA nie nadąża realizować, stąd spadek ich jakości wykonania, no i z niemieckimi czołgami od premiera-protegowanego Gazpromowca Szredera, z koreańskimi podwoziami do haubic kosztem gliwickich, itd.
      Te kłody pod nogi to wszystko robota radzieckiej agentury prze-kaptowanej przez sąsiadów bliskich i dalekich dla podtrzymania paradygmatu zachowania północy (czyt. zachowania dominacji starowinki Europy Zachodniej) czyli dla polaryzacji wschód-zachód. W ujęciu szerszym państwa świata ucierpią fasadowością na tej obronie starych niemot… może i taki był plan globalistyczny.. fiu, kosmiczny prawie (czytaj: obcy).

      A na Ukrainie zaraz cyknie 8 rok wojny. Jak to rokuje o faktycznej sile starego Zachodu? Ile warte całe te zachodnie towarzystwo marketingowo-złomiarskie?
      Gdyby nie amerykańskie zapalniki sterujące GPS MOFA (kradzione, możesz być tego pewny, znaczy długo to nie pochodzi, pokaże się i zniknie) wkręcane do starej zachodniej amunicji, to 18-krotna przewaga Rosjan w sprzęcie już by stała na polskiej granicy.
      Róbmy swoje wozy dla siebie, Zachód niech robi swoje wozy dla siebie, bo za parę lat ruskie wyhandlują (od w/w kradziei, to pewne jak to, że złodziej kradzionej idei, zanikającej z wyfiukania jej sprawcy, musi towar szybko opchnąć, zanim zwiędnie) swoje odpowiedniki amunicji precyzyjnej opartej na GLONASS i starty w takiej perspektywie artyleryjskiej po obu stronach się wyrównają. Ale czy ilości wozów się wyrówna?