Słowacja może sprzedać Ukrainie samobieżne armatohaubice na podwoziu kołowym Zuzana – poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters, Słowacja może sprzedać Ukrainie samobieżne armatohaubice na podwoziu kołowym Zuzana.

W ukraińskich mediach pojawił się komunikat, że Ukraina prowadzi obecnie negocjacje ze Słowacją w sprawie dostaw samobieżnych armatohaubic. Informacje te potwierdził w niedzielę minister obrony Słowacji Jaroslav Naď. „Mogę potwierdzić, że prowadzimy rozmowy o sprzedaży” – powiedział Nad w telewizyjnej debacie. Nie podał dalszych szczegółów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

540 PLN    (2.45%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Negocjacje w sprawie zakupu tego sprzętu mają dobiegać końca. Ukraina ma zamiar kupić dwie baterie armatohaubic. Nauka obsługi Zuzany przez ukraińskich artylerzystów powinna potrwać około tygodnia.

Zuzana 155 mm to słowacki system artyleryjski z działem kalibru 45. i automatycznym ładowaniem. Jest to ewolucja haubicy samobieżnej 152mm DANA.

Jak informowaliśmy wcześniej, premier Słowacji Eduard Heger potwierdził w piątek, że Słowacja przekazała Ukrainie system obrony powietrznej S-300.

„Chciałbym potwierdzić, że Słowacja dostarczyła Ukrainie system obrony powietrznej S-300” – napisał Heger na Twitterze.

„Naród ukraiński odważnie broni swojego suwerennego państwa i nas też. Naszym obowiązkiem jest pomagać, a nie pozostawać w miejscu i być obojętnym wobec utraty życia ludzkiego w wyniku agresji Rosji” – dodawał słowacki premier.

Na Facebooku Heger napisał, że system został przekazany na prośbę Ukrainy w celu samoobrony zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie zauważył, że udostępnienie systemu „nie oznacza, że ​​Republika Słowacka staje się częścią konfliktu zbrojnego na Ukrainie”.

Strona internetowa RFE/RL zauważyła, że wpisy premiera Słowacji pojawiły się przed planowanym spotkaniem z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Eduard Heger odwiedza bowiem wspólnie z przywódcami Unii Europejskiej ukraińską stolicę.

Według słowackiego TV Markíza utrzymane w tajemnicy przekazanie S-300 Ukrainie zajęło dwa dni. Miało do tego dojść wcześniej w tym tygodniu. Pytany o to minister obrony Jaroslav Naď zaprzeczał wówczas, że Słowacja „zawozi cokolwiek na Ukrainę”.

Już po oświadczeniu premiera minister Naď poinformował, że USA wyślą na Słowację kolejną baterię rakiet Patriot, która zostanie dołączona do systemu Patriot dostarczonego już przez Niemcy i Holandię.

Słowacja deklarowała wcześniej, że ​​jest gotowa przekazać Ukrainie S-300 pod warunkiem, że otrzyma odpowiedni zamiennik.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Rosja groziła, że zaatakuje potencjalne łańcuchy dostaw systemów obrony przeciwlotniczej S-300 na Ukrainę. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że wszelkie dostawy broni na Ukrainę zostaną uznane przez Rosję za „uprawniony cel”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz