Media: Rosjanie walczą z Chińczykami o afrykańskie złoto

Dwie spółki, rosyjski Nordgold i chiński Shandong Gold, ostro konkurują ze sobą próbując przejąć kontrolę nad australijską spółką wydobywczą, która rozwija perspektywiczny projekt wydobywania złota w Ghanie w Afryce Zachodniej.

Według portalu Bankier.pl, powołującego się na serwis mining.com, rosyjski Nordgold i chiński Shandong Gold walczą o kontrolę nad australijską spółką wydobywczą Cardinal Resources. Posiada ona prawa do eksploatacji złóż złota w Ghanie.

Obecnie rosyjska spółka jest największym akcjonariuszem Cardinal Resources, mając w posiadaniu 28 proc. akcji. Chińskie Shandong Gold posiada niespełna 12 proc. Od ponad pół roku obie strony starają się przejąć kontrolę nad australijską spółką, poprzez składanie coraz wyższych ofert wykupu.

Przeczytaj: Chiny i Rosja wspólnie zdominują rynek złota

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W ostatnim czasie inicjatywę wykazali Chińczycy, ale w środę Rosjanie wyrównali ich propozycję, oferując 1 dolara australijskiego za akcję Cardinal Resources. Co interesujące, jeszcze pół roku wyrażali gotować, by zapłacić raptem połowę tej kwoty. Aktualna oferta oznacza, że można ją wycenić na blisko 400 mln dol.

Przeczytaj: Re-kolonizacja Afryki w białych rękawiczkach

Składając swoją ostatnią ofertę Chińczycy zapewnili, że jeżeli konkurencja nie zaproponuje wyższej kwoty, to 1 dolar australijski za akcję stanowi ich ostateczną ofertę. Media zastanawiają się w związku z tym, czy faktycznie tak się stanie, czy licytacja będzie kontynuowana. Cardinal Resources zwrócił się do chińskich inwestorów, czy uważają krok strony rosyjskiej za „wyższą ofertę”.

W opublikowanym komunikacie australijska spółka oświadczyła, że „opierając się na radzie Shandong Gold” rozumie, że „zwiększona oferta Nordgold może być konkurencyjną ofertą, ponieważ stanowi ona wyższą ofertę niż jakakolwiek konkurencyjna oferta, która istniała w dniu ogłoszenia Shandong Gold 19 października”. Dodano, że „jeśli ta interpretacja jest prawidłowa, Shandong Gold mógłby zwiększyć swoją ofertę, gdyby zdecydował się to zrobić”.

Innego zdania są Rosjanie, którzy uważają, że Chińczycy według wcześniejszych deklaracji nie mogą już podwyższyć ceny. Władze Cardinal Resources rekomendują zaakceptowanie chińskie oferty.

Australijska spółka rozwija projekt wydobywczy Namdini w Ghanie. Badania wskazują, że w ciągu 15 lat uda się z niego wyprodukować 4,2 mln uncji złota, a w okresie pierwszych trzech laa wydobycie może sięgnąć 1,1 mln uncji.

Czytaj także: Na Ukrainie po 15 latach wznowiono wydobycie złota

Jak pisaliśmy wcześniej, z danych rosyjskiej służby celnej i banku centralnego wynika, że zyski z rosnącego eksportu złota z Rosji za granicę po raz pierwszy przewyższyły zyski ze sprzedaży gazu ziemnego.

bankier.pl / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz