Jak wynika z danych rosyjskiej służby celnej i banku centralnego, zyski z rosnącego eksportu złota z Rosji za granicę po raz pierwszy przewyższyły zyski ze sprzedaży gazu ziemnego.

Według danych Federalnej Służby Celnej Rosji i rosyjskiego banku centralnego, w kwietniu i maju br. rosyjskie firmy wydobywcze sprzedały za granicę 65,4 t złota, wartego 3,55 mld dolarów. Jednocześnie, w tym samym okresie wyeksportowano gaz o wartości 2,4 mld dolarów.

Wstępne szacunki Centralnego Banku Rosji, ogólnie w ciągu drugiego kwartału 2020 roku eksport gazu przyniósł Rosji 3,5 mld dol. dochodu, czyli mniej niż eksport złota przyniósł w dwa miesiące.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W rozmowie ze stacją RBC szef grupy ds. oceny ryzyka w ACRA, Maksim Chudałow powiedział, że to pierwsza taka sytuacja we współczesnej historii Rosji. Zaznaczył, że co najmniej od 1994 roku Rosja czerpała większe zyski z eksportu gazu niż ze sprzedaży złota.

Serwis RT podaje, że w ostatnim czasie sprzedaż rosyjskiego złota rośnie, w ciągu roku zwiększając się ponad 14-krotnie. W kwietniu-maju 2019 roku, Rosja wyeksportowała złoto wartości 247 mln dol., podczas gdy w pierwszym kwartale tego roku było to już 1,4 mld dol. Tak ostry wzrost wynikał m.in. z decyzji rosyjskiego banku centralnego o zarzuceniu skupowania złota, którego ceny osiągnęły najwyższy poziom od blisko dekady.

Wiceprezes Banku Odkrytie, jednego z największych w Rosji banków komercyjnych, Aleksiej Zajcew, zwrócił w tym kontekście uwagę na to, że Centralny Bank Rosji zupełnie odmówił kupowania złota zaraz na początku aktywnego sezonu poszukiwań złota.

W 2019 roku wartość eksportu złota z Rosji wyniosła 5,7 mld dolarów, przy czym niemal całość, tj. 93 procent, kupiła Wielka Brytania. Dane celne pokazują, że sprzedaż złota do tego kraju wzrosła pod względem wartości o ponad 12 razy, do 5,33 mld dol. Jednocześnie, dwanaście innych krajów, w tym Kazachstan i Szwajcaria, zakupiły rosyjskie złoto o łącznej wartości 409 mln dol. Rosja wyeksportowała w 2019 roku 123,6 ton złota za sumę 5,74 mld dolarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w lipcu 2019 roku Narodowy Bank Polski informował, że w latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton. Blisko połowa polskiego złota miała zostać sprowadzona do kraju i być przechowywana w skarbcach NBP. Operacja przewiezienia złota zakończyła się w listopadzie 2019 roku.

Przeczytaj: Rosja: nie trzymamy naszego złota w USA, bo nikomu go nie powierzamy

rt.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz