NBP poinformował, że Ilość złota wchodzącego w skład rezerw walutowych wzrosła w ciągu miesiąca do 15,443 mln uncji. Wartość zgromadzonych aktywów przekracza już 220 mld euro.
Ilość złota wchodzącego w skład rezerw walutowych Narodowego Banku Polskiego wyniosła 15,443 mln uncji na koniec lutego br. i wzrosła o 0,932 mln uncji porównaniu do poprzedniego miesiąca – podał bank centralny w piątkowym komunikacie.
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podał, że pod koniec lutego polskie rezerwy walutowe osiągnęły poziom 480 ton złota, a ich wartość wynosi 220,5 mld euro. To o ok. 3 mld euro niż miesiąc wcześniej.
W styczniu br. Glapiński przekazał, że NBP zwiększył rezerwy w złocie do 450 ton. Natomiast na początku października ubiegłego roku prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zwracał uwagę, że polskie zapasy złota są większe niż Wielkiej Brytanii. Wynosiły wówczas 420 ton.
W 2024 r. bank centralny nabył 90 ton tego kruszcu, najwięcej na świecie. Na drugim miejscu uplasowała się Turcja, która zwiększyła swoje zapasy złota o 75 ton, a także Indie, które kupiły 73 ton złota.
Glapiński oświadczył, że NBP zamierza nabywać złoto aż do osiągnięcia 20 proc. udziału tego kruszcu w rezerwach walutowych – „Wtedy znajdziemy się już w takim ścisłym, ekskluzywnym klubie, tych najlepszych gospodarek świata” – mówił prezes NBP.
“Żaden z naszych partnerów handlowych czy inwestorów nie może wątpić w naszą wypłacalność i wiarygodność, nawet w obliczu trudnej sytuacji międzynarodowej” – zaznaczył prezes NBP, odnosząc się do konfliktu za wschodnią granicą Polski.
Zakupy złota to element długoterminowej strategii NBP, mającej na celu dywersyfikację rezerw oraz wzmocnienie pozycji Polski w międzynarodowym systemie finansowym.
Polska swoje zapasy złota przechowuje w kilku miejscach na świecie – w Londynie, Nowym Jorku i trzech lokalizacjach w naszym kraju. Polska jest obecnie na 14. miejscu, jeśli chodzi o zasoby złota. Na pierwszym miejscu znajdują się Stany Zjednoczone z ilością 8133,5 ton. Za nimi są Niemcy z rezerwami na poziomie 3351,5 ton oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który posiada 2814 ton złota.
Kresy.pl/Narodowy Bank Polski
Całe te złoto które fizycznie nie znajduje się w polsce można uznać za nie istniejące.