Prezes NBP Adam Glapiński poinformował w czwartek, że Polska posiada ponad 500 ton złota, co stanowi ponad 20 proc. krajowych rezerw walutowych – przekazano w komunikacie banku centralnego.
18 kwietnia prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że Polska posiada obecnie ponad 500 ton złota, co stanowi ponad 20 proc. rezerw walutowych kraju.
– „Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. To efekt przemyślanej, długofalowej strategii, którą konsekwentnie realizujemy, by wzmocnić bezpieczeństwo finansowe naszego kraju i zapewnić przyszłym pokoleniom stabilność” – oświadczył Glapiński.
Prezes NBP zaznaczył, że złoto jest najbezpieczniejszym aktywem rezerwowym, ponieważ nie jest bezpośrednio powiązane z polityką gospodarczą żadnego państwa, wykazuje odporność na kryzysy oraz zachowuje realną wartość w długim okresie. „To aktywo wolne od bezpośrednich powiązań z polityką gospodarczą jakiegokolwiek kraju, odporne na kryzysy i zachowuje realną wartość w długim okresie” – podkreślił.
Z danych NBP wynika, że obecne rezerwy dewizowe Polski wynoszą ponad 237 mld dolarów, co wzmacnia pozycję kraju jako wiarygodnego uczestnika globalnego systemu finansowego. W ostatnich latach Polska awansowała do czołówki światowych banków centralnych pod względem posiadanych zasobów złota.
NBP przypomniał również, że gdy Adam Glapiński obejmował stanowisko prezesa w 2016 r., zasoby złota polskiego banku centralnego wynosiły nieco poniżej 103 ton. Od tego czasu nastąpił znaczny wzrost, zwieńczony rekordowym zakupem 90 ton w 2023 r.
W styczniu br. Glapiński przekazał, że NBP zwiększył rezerwy w złocie do 450 ton. Natomiast na początku października ubiegłego roku prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zwracał uwagę, że polskie zapasy złota są większe niż Wielkiej Brytanii. Wynosiły wówczas 420 ton.
W marcu br. NBP poinformował, że Ilość złota wchodzącego w skład rezerw walutowych wzrosła w ciągu miesiąca do 15,443 mln uncji. Wartość zgromadzonych aktywów przekracza już 220 mld euro.
W ubiegłym r. Polska była największym nabywcą złota na świecie. Zakupiona ilość kruszcu przekroczyła wynik Turcji (75 ton), Indii (73 tony) i Chin (29 ton), co uplasowało NBP na pierwszym miejscu wśród banków centralnych.
Polska swoje zapasy złota przechowuje w kilku miejscach na świecie – w Londynie, Nowym Jorku i trzech lokalizacjach w naszym kraju. Polska jest obecnie na 14. miejscu, jeśli chodzi o zasoby złota. Na pierwszym miejscu znajdują się Stany Zjednoczone z ilością 8133,5 ton. Za nimi są Niemcy z rezerwami na poziomie 3351,5 ton oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który posiada 2814 ton złota.
Kresy.pl/rmf24.pl
































