Rosja wyeksportowała w 2019 roku 123,6 ton złota za sumę 5,74 mld dolarów. Największym odbiorcą była Wielka Brytania, na którą przypadało 90 proc. rosyjskiego eksportu złota. Niewykluczone, że zwiększony popyt Brytyjczyków na ten kruszec wynikał z obaw związanych z Brexitem.

Jak podała w piątek agencja RBK, powołując się na dane Federalnej Służby Celnej Rosji, rosyjski eksport złota wzrósł w ubiegłym roku w ujęciu ilościowym 7-krotnie, a w ujęciu wartościowym – 8-krotnie. W sumie Rosja sprzedała za granicę 123,6 ton złota za 5,74 mld dolarów. Aż 113,5 ton za 5,33 mld dolarów wykupiła Wielka Brytania. To ponad 10-krotny wzrost zakupów złota w Rosji przez to państwo w porównaniu z rokiem 2018.

Inni nabywcy rosyjskiego złota to m.in. Kazachstan i Szwajcaria.

„Londyn jest centrum globalnego handlu złotem i miejscem, w którym rezerwy złota są fizycznie przechowywane, zabezpieczając wiele międzynarodowych produktów funduszy ETF, w szczególności złotych funduszy ETF” – powiedział RBK John Mulligan, jeden z dyrektorów Światowej Rady Złota (World Gold Council). Jego zdaniem trudno powiedzieć, czy złoto to pozostaje w Wielkiej Brytanii, czy też zostanie wysłane do odbiorców końcowych w innych krajach.

W swoim raporcie z 2019 roku Światowa Rada Złota pisała, że brytyjskie fundusze kupiły złoto o wartości 4,1 mld USD w związku z obawami dotyczącymi Brexitu. Mulligan przyznał, że Brexit prawdopodobnie podsycił zainteresowanie inwestorów lokatami w złocie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w lipcu 2019 roku Narodowy Bank Polski informował, że w latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton. Blisko połowa polskiego złota miała zostać sprowadzona do kraju i być przechowywana w skarbcach NBP. Operacja przewiezienia złota zakończyła się w listopadzie 2019 roku.

Kresy.pl / RBK
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz