Rosja oświadcza, że nie posiada żadnych złotych sztabek w Stanach Zjednoczonych i zaznacza, że nikt nie może kłaść rąk na jej złocie.

Przewodniczący komisji ds. Rynków finansowych rosyjskiej Dumy Państwowej, Anatolij Aksakow, był niedawno pytany o decyzję Turcji. Władze w Ankarze zadecydowały, że przeprowadzają repatriację swojego złota z USA i zamierzają ściągnąć do kraju całość złotego kruszcu, składowanego w Rezerwie Federalnej.

W odpowiedzi Aksakow stwierdził, że Rosja nie trzyma swojego złota w Stanach Zjednoczonych, ponieważ nikomu go nie powierza.

– Nie mamy rezerwy złota w USA, mamy za granicą tylko rezerwy walutowe. Nikt nie może kłaść rąk na naszym złocie – powiedział szef rosyjskiej komisji parlamentarnej ds. rynków finansowych.

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan 16 kwietnia na Kongresie Globalnej Przedsiębiorczości w Stambule powiedział,  że pokryciem międzynarodowych kredytów powinien być nie dolar lecz złoto. „Przy dolarze świat jest zawsze pod presją kursu wymiany. Powinniśmy uratować od tego narody i państwa” – uzasadniał Erdogan – „Złoto w historii nigdy nie było narzędziem opresji”. Erdogan skrytykował również Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oskarżając zdominowaną przez USA organizację o próby „manipulowania” Turcją. Podkreślał, że Turcja spłaciła już wszystkie długi wobec MFW.

Rezerwy Rosji składają się z dewiz, Specjalnych Praw Ciągnięcia, pozycji rezerwowej w MFW i złota. Ilość tego ostatniego w rosyjskich magazynach, według stanu na 1 kwietnia, wynosiła 1 861,1 tony, a więc zwiększyła się o 52,88 tony. Udział złota w rezerwach Rosji wzrósł od czasu nałożenia na nią sankcji w 2014 roku, z 7,8 proc. do ponad 15 procent. Ponadto, Rosja jest największym nabywcą złota na świecie i zajmuje trzecie miejsce w rankingu krajów wydobywających/produkujących złoty kruszec. Z kolei od 200 roku rosyjskie rezerwy złota zwiększyły się pięciokrotnie. Rosja jest 6. największym krajem-posiadaczem złota na świecie, po USA, Niemczech, Włoszech, Francji i Chinach. Jeszcze w lutym br. informowano jednak, że Rosyjskie rezerwy złota przewyższyły oficjalne chińskie zapasy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tajna operacja niemieckiego banku centralnego

Eksperci wskazują, że zakup złota stanowi wotum nieufności wobec dolara i współczesnego systemu monetarnego opartego o amerykańską walutę. Pojawiają się spekulacje, że zakupy kruszcu przez Rosję i Chiny mają na celu zwiększenie udziału w przyszłym systemie monetarnym, który pojawiłby się po upadku obecnego.

rt.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply