Erdogan przeciw dolarowi jako podstawie międzynarodowych kredytów

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan twierdzi, że pokryciem międzynarodowych kredytów powinien być nie dolar lecz złoto.

Czołowy turecki dziennik “Hurriyet” cytuje wypowiedzi Erdogana, jakie wygłosił on 16 kwietnia na Kongresie Globalnej Przedsiębiorczości w Stambule. Otwierając Kongres turecki prezydent powiedział – “Zrobiłem sugestię w czasie szczytu G20. Zapytałem: Dlaczego udzielamy kredytów w dolarach? Używajmy innego środka płatniczego. Sugerowałem, że kredyty powinny być oparte na złocie”.

“Przy dolarze świat jest zawsze pod presją kursu wymiany. Powinniśmy uratować od tego narody i państwa” – uzasadniał Erdogan – “Złoto w historii nigdy nie było narzędziem opresji”. Przypomniał przy tym, że turecka waluta – lira, 11 kwietnia znów obniżyła swoją wartość wobec dolara i w ciągu miesiąca straciła aż 7% wartości. Była więc najszybciej tracącą wartość walutą obok rosyjskiego rubla.

Erdogan skrytykował również Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oskarżając zdominowaną przez USA organizację o próby “manipulowania” Turcją. Podkreślał, że Turcja spłaciła już wszystkie długi wobec MFW tak, aby nie być dłużej przedmiotem tej manipulacji.

Turecki prezydent chwalił się także budową nowego lotniska koło Stambułu. Już w tej chwili nowy port lotniczy zdolny jest do obsługiwania 90 mln pasażerów rocznie, a po ukończeniu w 2023 roku, będzie mogło z niego korzystać nawet 150-250 mln pasażerów rocznie.

hurriyetdailynews.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. UczSieHistorii
    UczSieHistorii :

    Chłop ma rację, w ogóle uważam, że gdybyśmy mieli trzeźwo myślący rząd i prezydenta to powinnyśmy szukać sojuszu z Turcją, Iranem i Chinami dwa pierwsze kraje mogą mieć do nas jako tako szacunek z uwagi na historię, nie to co brytole czy żabojady którzy nami gardzą, a pisuary im jeszcze dupę lizą.