W Turcji otworzą największe lotnisko na świecie

Jesienią przyszłego roku zostanie otworzony ruch na nowym lotnisku w pobliżu Stambułu. Według zapowiedzi miejscowych władz, ma to być największe lotnisko na świecie.

Turcy ogłosili już, że 28 października 2018 roku zamknięte zostanie dotychczasowe lotnisko obsługujące Stambuł, port lotniczy imienia Ataturka. Dzień potem do użytku oddana zostanie część nowego, budowanego obecnie lotniska, które położone jest w pobliżu jeziora Terkos na północ od Stambułu.

Nowe lotnisko ma być największym na świecie, zdolnym do obsługiwania 200 milionów pasażerów rocznie. Jednak w początkowym okresie, gdy działać będzie tylko część portu lotniczego, będzie ono w stanie obsłużyć 90 milionów pasażerów rocznie. Na początku używany będzie jeden pas startowy, który właśnie jest budowany. W planach jest zbudowanie jeszcze jednego, który będzie miał 4,1 kilometrów długości i 60 metrów szerokości. Pasażerów obsługiwać będzie 300 wind osobowych i towarowych.

31 tys. pracowników zajmuje się w tej chwili budową 28 mostów i wieży hydrometeorologicznej. Konsorcjum firm Limak-Kolin-Cengiz-MaPa-Kalyon planuje stworzyć w nowym porcie lotniczym prawdziwy kompleks handlowo-usługowy z licznymi sklepami i centrami logistycznymi. Ministerstwo Transportu, Gospodarki Morskiej i Komunikacji Turcji wylicza, że budowa lotniska będzie kosztować 10 miliardów tureckich lirów czyli około 9 miliardów zł.

Czytaj także: Powstał kaukaski odcinek “nowego jedwabnego szlaku”

rynek-lotniczy.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply