Polacy po raz kolejny wesprą Kościół na Wschodzie

W ubiegłym roku na potrzeby Kościoła w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej Polacy zebrali ponad 2 mln złotych.

Już po raz 18. wierni Kościoła rzymskokatolickiego będą obchodzić Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, wyznaczony na 10. grudnia br., drugą niedzielę Adwentu. Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, datki zebrane tego dnia zostaną przekazane na potrzeby Kościoła w 14 krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

KAI podała dane odnośnie rezultatów zbiórki w ubiegłym roku. Z zebranej kwoty prawie 2,4 mln złotych na potrzeby Kościoła na Wschodzie wydano 2,2 mln złotych. 225 tys. zł trafiło do ordynariuszy diecezji (po 15 tys. zł na diecezję), ponad 267 tys. zł wydano na pomoce liturgiczne, a 206 tys. zł na pomoc katechetyczną. Prawie 249 tys. zł przeznaczono na pomoc dla dzieci i młodzieży, a kwotą 446 tys. zł sfinansowano prace remontowo-budowlane. 156,5 tys. zł wsparło funkcjonowanie ośrodków duszpasterskich i klasztorów a 637 tys. zł świetlic środowiskowych, przedszkoli, domów opieki i pomocy charytatywnej dla potrzebujących i uchodźców. Kwoty poniżej 20 tys. zł wydano na leczenie duchownych pracujących na Wschodzie oraz 3-tomową publikację poświęconą 25-leciu działalności Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Ogółem wsparto 360 z 479 nadesłanych projektów.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zajmuje się rozdysponowaniem zebranych środków oceniając wnioski projektowe, które są do niego nadsyłane z poparciem miejscowych biskupów.

Nieco ponad 1 mln złotych z ubiegłorocznej zbiórki trafił do potrzebujących na Ukrainie, 388 tys. zł na Białoruś, 228 tys. zł do Rosji, a 133 tys. zł do Kazachstanu. Środki przekazane odbiorcom w pozostałych 10 krajach nie przekroczyły kwoty 37 tys. zł na kraj. Jako jedne z najważniejszych projektów rozpoczętych w ubiegłym roku Zespół wskazuje wsparcie zakupu gruntów i nieruchomości pod Dom Seniora dla Polaków w Sopoćkinach na Grodzieńszczyźnie, zakup mieszkania dla parafii w Stawropolu w Rosji oraz powołanie Wolontariatu Syberyjskiego.

Jak podaje KAI, obecnie w Kościołach na Wschodzie służy prawie 1000 duchownych-Polaków, w tym 250 księży diecezjalnych, 320 księży zakonnych, 350 sióstr zakonnych i 23 braci zakonnych.

Centralne uroczystości Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie odbędą się 8. grudnia na Jasnej Górze (Apel Jasnogórski) oraz 10. grudnia w Warszawie (Msza św. w bazylice Świętego Krzyża).

CZYTAJ TAKŻE: TV Trwam: dyskryminacja Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie trwa [+VIDEO]

Kresy.pl / KAI

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz