Rządzone przez wojskową juntę wojskową Burkina Faso zdecydowało się na przejęcie złóż złota eksploatowanych dotychczas przez prywatną spółkę.
Do wtorku 27 sierpnia 2024 r. kopalnie złota Boungou i Wahgnion w Burkina Faso były własnością prywatnej afrykańskiej firmy górniczej. Jednak władze tego państwa zawarły umowę o wykupieniu kopalni za około 80 milionów dolarów. Tym samym państwo przecięło spór prawny między dwoma prywanymi przedsiębiorstwami w sprawie funkcjonowania zakładów.
Endeavour Mining, które zgodziło się w zeszłym roku sprzedać oba złoża firmie Lilium za ponad 300 milionów dolarów, oskarżyło swojego kontrahenta o brak płatności. Tymczasem Lilium argumentuje, że notowana na londyńskiej giełdzie firma Endeavour błędnie przedstawiła i ukryła informacje na temat stanu finansowego kopalni, zrelacjonował piszący o sprawie portal Africa News.
Sprawa trafiła do sądu, ale częścią porozumienia nacjonalizacyjnego jest wycofanie przez obie prywatne spółki pozwów przeciwko sobie. Endeavour oświadczyło, że „chciałoby podziękować rządowi Burkina Faso za jego wysiłki mediacyjne”. Kierownictwo Lilium nie skomentowało tej sprawy, podobnie jak władze Burkina Faso.
Africa News ocenia, że władze wojskowe Burkina Faso idą w ślady innych junt, które biorą sobie za cel wzmacnianie kontroli nad surowcami naturalnymi swoich krajów. Wojskowi, którzy przejęli w zeszłym roku władzę w Nigrze zakazali eksportu uranu do Francji.
Przywódcą Burkina Faso jest obecnie kapitan Ibrahim Traore. Przejął wraz z towarzyszami władzę w kraju w październiku 2022 r., w wyniku zamachu stanu. Obalił poprzedniego wojskowego przywódcę wojskowego państwa, pułkownika Paula-Henriego Sandaogo Damibę. Ten drugi sam przejął władzę w wyniku wojskowego zamachu stanu w styczniu 2022 roku, pozbawiając władzy prezydenta Rocha Marca Christiana Kaboréa. Rząd i Zgromadzenie Narodowe zostały wówczas rozwiązane.
Miało to jednak poważne skutki w polityce międzynarodowej. Burkina Faso pod władzą Traore wypędziło francuskich żołnierzy, którzy tam przebywali, i zwróciło się o wsparcie Rosjan z grupy Wagnera. Po śmierci Jewgienija Prigożyna jego rolę przejmuje tak zwany Korpus Afrykański. W styczniu bieżącego roku jego żołnierze pojawili się na terytorium Burkina Faso.
Burkina Faso pozostaje w ścisłej współpracy z dwoma innymi państwami Sahelu, które odwróciły się od Zachodu: Mali i Nigrem. W lipcu trzy państwa ogłosiły zawiązanie konfederacji.
africanews.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!