Opublikowane w poniedziałek dane wskazują, że tylko w styczniu i lutym około 5 milionów osób w Chinach straciło pracę w związku z wybuchem epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Jak informuje portal CNBC, według danych opublikowanych w poniedziałek przez Narodowe Biuro Statystyczne Chin, w pierwszych dwóch miesiącach tego roku, około 5 milionów ludzi w Chinach straciło pracę w związku z wybuchem epidemii koronawirusa. Według danych, bezrobocie w chińskich miastach wzrosło w lutym do 6,2% – jest to wynik rekordowy. W styczniu wynosiło 5,3 % zaś w grudniu ubiegłego roku 5,2%.

„Zmiany w poziomie zatrudnienia są znaczące, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ponad 5 milionów pracowników straciło pracę”, stwierdził chiński ekonomista Larry Hu.

Zobacz także: W Chinach spada liczba zakażonych koronawirusem. Przywódca Xi Jinping odwiedził Wuhan

Dane rządowe wskazują, że na koniec ubiegłego roku 442,47 mln osób było zatrudnionych w Chinach na obszarach miejskich. Oznaczałoby to, że w pierwszych dwóch miesiącach tego roku co najmniej 4,67 mln osób straciło pracę.

Jak podkreśla portal, oficjalne dane dotyczące bezrobocia w Chinach są stosunkowo mało wiarygodne z powodu aspektów metodologicznych ich przeprowadzania. W 2018 roku co prawda zmieniony został sposób ich prowadzenia, jednak nie gwarantuje to wiarygodnych wyników (rzeczywiste liczby mogą być wyższe). Wówczas stopa bezrobocia w chińskich miastach wahała się w granicach 4–5%. Podobne wyniki odnotowywano w ciągu ostatnich dwóch dekad.

W związku z tym, skok do 6,2% jest mocno zauważalny. Mao Shengyong, rzecznik Narodowego Biura Statystycznego, podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że stopa bezrobocia prawdopodobnie spadnie w drugiej połowie roku, gdy firmy wznowią pracę.

Dan Wang, ekonomista z The Economist Intelligence Unit spodziewa się, że z powodu epidemii koronawirusa w tym roku nawet 9 milionów ludzi w chińskich miastach może stracić pracę.

Według danych przedstawionych w zeszłym tygodniu, 60 % małych i średnich przedsiębiorstw w Chinach wznowiło pracę. W przypadku dużych firm i zakładów przemysłowych procent byłby jeszcze wyższy.

Analitycy podkreślają jednak, że ponowne otwarcie firmy zazwyczaj nie oznacza, że ​​działa ona z taką samą wydajnością, jak przed wstrzymaniem pracy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Chiny wysłały lekarzy do Włoch

W poniedziałek opublikowano także inne dane, dotyczące m.in. sprzedaży detalicznej towarów konsumpcyjnych. W Chinach jej poziom spadł w porównaniu do zeszłego roku o 20,5%. Poziom produkcji przemysłowej spadł o 13,5%, zaś inwestycji w środki trwałe o 24,5% (dane dotycząc tego samego okresu).

www.cnbc.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply