Nowy premier Japonii Yoshihide Suga przeprowadził w piątek pierwszą rozmowę telefoniczną z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Obaj przywódcy zgodzili się „blisko współpracować” w kwestiach dwustronnych i globalnych – poinformował Suga po rozmowie.

Politycy nie rozmawiali na temat wizyty państwowej Xi w Japonii, która zaplanowana była pierwotnie na wiosnę 2020 roku, ale została przełożona na czas nieokreślony z powodu pandemii

Xi zapewnił Sugę, że jest gotowy wspólnie z nim „odgrywać strategiczną rolę przewodnią, by promować nowy rozwój relacji chińsko-japońskich”. Poparł też pomysł organizacj iprzez Japonię Igrzysk Olimpijskich w przyszłym roku.

Jak informowaliśmy, w połowie września japoński parlament zdecydował, że nowym szefem rządu Japonii zostanie Yoshihide Suga, nowy lider rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej. Zastąpił na tym stanowi wieloletniego premiera, Shinzo Abe.

Jako główne wyzwania dla nowego japońskiego premiera wskazuje się m.in. uporanie się do końca z tzw. drugą falą epidemii koronawirusa, odbudowa mocno dotkniętej za sprawą epidemii gospodarki (w II kwartale br. PKB spadł o 7,8 proc.), a także kwestia zorganizowania przełożonej na przyszły rok letniej olimpiady w Tokio. Japonia ma też duże problemy długoterminowe, jak ogromne zadłużenie publiczne rządu i starzejąca się populacja. Inną kwestią jest konieczność przeprowadzenia nowych wyborów w październiku 2020 roku, choć w rządzie pojawiły się głosy o możliwych przyspieszonych wyborach, które mogą zostać ogłoszone już nawet na przyszły miesiąc.

Jak informowaliśmy wcześniej, pod koniec sierpnia br. Shinzo Abe ustąpił ze swojego stanowiska z powodu pogarszającego się stanu zdrowia. Od dawna cierpi na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Był premierem od grudnia 2012 roku. Na początku sierpnia Abe ustanowił rekord najdłuższej kadencji szefa rządu w historii Japonii. Od początku drugiej kadencji premiera w grudniu 2012 roku przewodniczył Radzie Ministrów łącznie 2799 dni.

Kresy.pl / reuters.com / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz