Trump: jeśli rozmowy z Kimem nie będą owocne, wycofam się z nich

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział na wspólnej konferencji prasowej z premierem Japonii Shinzo Abe, że jeśli jego zapowiadane spotkanie z przywódcą Korei Północnej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, wycofa się z dalszych rozmów. – podało w czwartek BBC.

Trump i Abe spotkali się w prezydenckiej rezydencji w Mar-a-Lago na Florydzie. Po spotkaniu Trump nawiązał do wczorajszych doniesień o tym, że desygnowany na sekretarza stanu, obecny dyrektor CIA, Mike Pompeo, spotkał się na początku miesiąca z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem i omawiał z nim możliwość zorganizowania szczytu z prezydentem Trumpem.

Trump powiedział, że jeśli dojdzie do wniosku, że spotkanie z Kimem nie zakończy się sukcesem, to je odwoła. Natomiast, jeśli do spotkania dojdzie, a nie będzie ono produktywne, to Trump z niego „wyjdzie”.

Amerykański prezydent dodawał, że do czasu całkowitego rozbrojenia nuklearnego na Koreę Północną należy wywierać „maksymalną presję”.

Jak już powiedziałem, dla Korei Północnej jest dostępna jasna ścieżka, kiedy osiągnie ona denuklearyzację w sposób kompletny, weryfikowalny i nieodwracalny. To będzie wielki dzień dla nich i dla całego świata – mówił Trump.

Trump ujawnił, że Mike’owi Pompeo udało się nawiązać „dobre relacje” z Kim Dzong Unem i że spotkanie szefa CIA z północnokoreańskim przywódcą przebiegło „bardzo płynnie”.

Drugim tematem rozmów Trumpa i Shinzo Abe były sprawy handlu między USA a Japonią. Jak podaje BBC, przywódcy zgodzili się rozpocząć rozmowy na temat „wolnych, uczciwych i wzajemnych umów handlowych”. Trump powiedział, że Stany Zjednoczone sprzeciwiają się ponownemu przystąpieniu do Partnerstwa Transpacyficznego, chyba że Japonia i inne strony umowy zaproponują „umowę, której nie można będzie odrzucić”. BBC przypomniało, że prezydent Stanów Zjednoczonych nie zwolnił Japonii z ceł na stal i aluminium, tak jak zrobił to w przypadku innych sojuszników USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / BBC
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz