Chińczycy przeciw eliminacji Rosji z G-20

W kuluarach szczytu G-20 w Indonezji odbyło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z chińskim odpowiednikiem Wang Yi.

Szef chińskiej dyplomacji przy okazji spotkania sprzeciwił się wykluczaniu Rosji z grupy 20 najważniejszych państw świata a także innych platform międzynarodowych, napisała we wtorek agencja informacyjna TASS.

“Jesteśmy bardzo radzi, że osobiście uczestniczycie w szczycie “dwudziestki”, reprezentujecie Rosję na szczycie, to bardzo znana misja. Wspieramy ważną rolę Rosji w ramach “dwudziestki” i na innych platformach międzynarodowych i uważamy, że nikt nie ma prawa odebrać racjonalne prawo Rosji do uczestnictwa w ramach formatów wielostronnych” – miał według rosyjskiej agencji powiedzieć Wang Yi jeszcze przed spotkaniem z Ławrowem.

Wspominał, że rozmowy mają dotyczyć kwestii “przedstawiających wzajemne interesy”, a także współpracy “na rzecz utrzymania trwałej dynamiki relacji dwustronnych”.

To minister spraw zagranicznych reprezentuje Rosję na szczycie G-20, a nie prezydent Władimir Putin mimo, że czołowe państwa wysłały na szczyt swoich przywódców.

W kuluarach szczytu odbyło się w poniedziałek spotkanie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingpinga i prezydenta USA Joe Bidena. Trwało trzy godziny w dobrej atmosferze. Przywódcy dwóch supermocarstw zadeklarowali, że broń nuklearna nie jest środkiem jaki może być użyty i skrytykowali tego rodzaju groźby.

tass.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply