We wtorek pojawiły się informacje o dymisji szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczaka i Dowódcy Operacyjnego gen. Tomasza Piotrowskiego. Numerem 1 w wojsku jest obecnie Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Wiesław Kukuła. To zaufany człowiek szefa MON Mariusza Błaszczaka – informuje GW, opisując kulisy sprawy.

Rzeczpospolita poinformowała we wtorek o “trzęsieniu ziemi na najwyższych stanowiskach dowódczych w polskich Siłach Zbrojnych”. Dymisję złożyli szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Tomasz Piotrowski Dowódca Operacyjny. Tłem sprawy ma być konflikt ww. z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Rzecznik sztabu generalnego potwierdził złożenie rezygnacji przez szefa sztabu generalnego.

O sprawie napisała także Gazeta Wyborcza. Jak podaje GW, bezpośrednim powodem dymisji dwóch generałów była decyzja Błaszczaka, aby operacją “Neon” — ewakuacją Polaków z Izraela — dowodził właśnie gen. Wiesław Kukuła.

Dziennik twierdzi, że jest on mocno związany z PiS. Zdaniem GW w wojsku zostało to uznane za odebranie dowództwa gen. Tomaszowi Piotrowskiemu — dowódcy operacyjnemu WP, który za tego rodzaju zadania był odpowiedzialny. “Minister Błaszczak mianował gen. Kukułę naczelnym wodzem” – twierdzi, ironizując, jeden z rozmówców medium.

GW przypomina, że latem br. Kukuła dostał od szefa MON Mariusza Błaszczaka zadanie przygotowania sześciotysięcznego zgrupowania szkoleniowego wojska przy granicy z Białorusią. Pisała o tym także Rz.

Miał być także odpowiedzialny za opracowanie nowych zasad użycia broni, by żołnierze mogli odpowiedzieć ogniem w razie zagrożenia.

Rzeczpospolita zwracała z kolei uwagę, że opisywana sprawa to “odpowiedź na kumulację działań, których oficerowie od pewnego czasu nie akceptowali”. “Konflikt tlił się od maja 2023 r., gdy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak publicznie postawił zarzuty Dowódcy Operacyjnemu i oskarżył go o zaniedbania. Błaszczak, obwinia gen. Tomasza Piotrowskiego o niepoinformowanie o incydencie, który miał miejsce 16 grudnia 2022 r., gdy rosyjska rakieta naruszyła polską przestrzeń powietrzną” – wskazano.

Jak podała wcześniej Rz, minister “miał też do niego pretensje, że nie była prowadzona skuteczna akcja poszukiwawcza rakiety. Chociaż Błaszczak sugerował wtedy, że generał Piotrowski powinien zostać odwołany, prezydent Andrzej Duda, który podejmuje decyzje kadrowe w sprawie czołowych dowódców Sił Zbrojnych, nie był skłonny do tak ostrych działań i wziął na siebie rolę mediatora”.

Przeczytaj: Rzeczpospolita: Morawiecki i Błaszczak od początku wiedzieli o rakiecie pod Bydgoszczą. MON i rząd zaprzeczają

Generałowie mieli także zarzucać ministrowi “wykorzystywanie wojska w kampanii PiS”. Medium przypomina ujawnienie przez Mariusza Błaszczaka fragmentów dokumentu “Plan użycia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej Warta – 00101”. Stworzony przez Sztab generalny WP plan został podpisany 30 czerwca 2011 roku przez ówczesnego Szefa SG WP gen. Mieczysława Cieniucha, a następnie 11 lipca zatwierdzony przez szefa MON Bogdana Klicha.

Zobacz także: Polska przekazuje sprzęt Ukrainie. Media: Odtworzenie zdolności polskich wojsk pancernych potrwa kilka lat

Gen. broni Wiesław Kukuła rozpoczął służbę liniową w 1996 r. w ówczesnym 1 Pułku Specjalnym Komandosów (obecnie Jednostka Wojskowa Komandosów). Przez 11 lat zajmował stanowiska od dowódcy plutonu przez dowódcę kompanii, szefa łączności, szefa sekcji wsparcia dowodzenia i łączności, aż po szefa sztabu jednostki. Większość swojej służby wojskowej spędził w szeregach wojsk specjalnych.

Później służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych. Kierował wydziałem oraz oddziałem. Służbę w Dowództwie zakończył na stanowisku Szefa Pionu Operacyjnego.

Generał Kukuła w 2012 objął dowodzenie Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. Później – w 2016 roku – został wyznaczony na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Został później mianowany na stopień generała brygady. Stopień generała dywizji otrzymał w 2018 roku, a w 2021 r. otrzymał awans na stopień generał broni.

wyborcza.pl / businessinsider.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply