W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku, Łodzi i wielu innych miastach odbyły się w niedzielę marsze papieskie. Ma to związek z 18. rocznicą śmierci Jana Pawła II.

Przed południem z ronda Dmowskiego w centrum Warszawy wyruszył Narodowy Marsz Papieski. Marsz przeszedł ul. Marszałkowską i Królewską przez plac Piłsudskiego pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 12.30 rozpoczęła się Msza Święta.

W centrum stolicy zebrały się w niedzielę tłumy ludzi, którzy mieli ze sobą biało-czerwone oraz papieskie, biało-żółte flagi, a także portrety i obrazki z papieżem Janem Pawłem II oraz różańce.

Na przedzie marszu znajdował się historyczny pojazd – papamobile, którym podczas swoich pielgrzymek podróżował papież.

Narodowy Marsz Papieski został zorganizowany przez Centrum Życia i Rodziny, przy wsparciu m.in. Akcji Katolickiej, Różańca bez Granic, harcerzy, a także Solidarności.

Marsze papieskie odbyły się także w innych miastach.

W Białymstoku główną częścią obchodów był marsz przez centrum miasta, który przeszedł od Archikatedry Białostockiej do kościoła św. Rocha. Według policji wzięło w nim udział ok. 4 tys. osób.

Także we Wrocławiu odbył się marsz papieski. Wyruszył spod Kościoła Garnizonowego – Bazyliki Mniejszej pw. św. Elżbiety. Przeszedł przez wrocławski rynek i staromiejskie ulice na pl. Katedralny pod katedrę pw. św. Jana Chrzciciela. Organizatorzy podali, że w marszu uczestniczyło ponad pięć tysięcy osób.

W Łodzi marsz rozpoczął się w Godzinie Miłosierdzia, czyli o godz. 15, w kościele pw. św. Faustyny Kowalskiej. Zgromadzeni odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Kilka tysięcy uczestników marszu wyruszyło następnie ul. Piotrkowską do katedry.

W Zakopanem w marszu, a zarazem Drodze Krzyżowej, uczestniczyło według szacunków policji około 1,5 tys. osób. Uczestnicy nieśli ze sobą flagi Watykanu.

W Krakowie odbyły się w niedzielę dwa niezależne marsze. Kwadrans przed tym, który wyruszył spod papieskiego kamienia na Błoniach, spod Bazyliki św. Floriana wyruszył “Marsz w obronie św. Jana Pawła II”.

Przypomnijmy, w marcu Sejm przyjął zgłoszoną przez klub PiS uchwałę „w obronie dobrego imienia Jana Pawła II”. Poparło ją 271 posłów, przeciw było 43, a 4 wstrzymało się od głosu. 125 polityków Koalicji Obywatelskiej nie wzięło udziału w głosowaniu. Dodajmy, że przed samym głosowaniem w Sejmie zaprezentowano fragment przemówienia papieża Jana Pawła II z 1999 roku.

„Sejm zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak – św. Jan Paweł II” – czytamy w dokumencie. „Próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści, odwołuje się do metod, które stawiają autorów poza kręgiem cywilizacyjnym, do którego Polska należy od 1989 rok” – napisano.

Zobacz także: Pomnik Jana Pawła II w Łodzi zdewastowany [+FOTO/VIDEO]

tvp.info / rmf24.pl / krakow.naszemiasto.pl / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply