Komitet Budowy Pomnika Sergiusza Piaseckiego przygotowuje konferencję popularnonaukową poświęconą barwnej postaci kresowego żołnierza, konspiratora i pisarza.

Konferencja organizowana przez Komitet Budowy Pomnika Sergiusza Piaseckiego jest niejako „przywitaniem” stworzonego z jego inicjatywy monumentu. Pomnik Piaseckiego zostanie bowiem zaprezentowany przybyłym na wydarzenie. Prezentacja rozpocznie się 25 stycznia o godz. 17 we wrocławskim gmachu Starej Giełdy przy Placu Solnym 16.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Konferencja, którą poprowadzą prof. dr hab. Mikołaj Iwanow i dr Adam J. Dziąsko będzie się składać z trzech referatów. Dr hab. Krzysztof Polechoński  wygłosi prelekcję: „Sergiusz Piasecki – życie, dorobek i miejsce w literaturze polskiej”. Prof. dr hab. Zdzisław J. Winnicki nakreśli kontekst młodości Piaseckiego w wystąpieniu „Realia miejscowe w twórczości Sergiusza Piaseckiego. Mińszczyzna – Ziemia i Ludzie”. O konspiracyjnej działalności pisarza w ramach Armii Krajowej opowie dr Aleksander Srebrakowski w odczycie „Wieża Babel – Sergiusz Piasecki w okupowanym Wilnie”.

Konferencji towarzyszyć będzie także otwarcie wystawy „W krainie Wielkiej Niedźwiedzicy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sergiusz Piasecki urodzony w 1901 roku koło Baranowicz na współczesnym terytorium Białorusi, aresztowany jako kilkunastoletni chłopak zbiegł z aresztu i uciekł do Moskwy. Tam był świadkiem rewolucji październikowej. Śmierć przyjaciół wytworzyła w nim niechęć do bolszewizmu. Wyjechał do Mińska gdzie zgłosił się do oddziałów białoruskich nacjonalistów by walczyć z Armią Czerwoną, ale po ich rozpadzie dołączył do Wojska Polskiego, w szeregach którego uczestniczył w obronie Warszawy w 1920 r.

Po wojnie z bolszewikami najpierw zajmował się dorywczymi pracami a potem stał się agentem polskiego wywiadu na pograniczu Białoruskiej SRR. Z czasem zajął się przemytem. Zwolniony z wywiadu za używanie narkotyków, Piasecki dokonał napadu z bronią w ręku na żydowskich kupców w Grodnie. Początkowo skazany na karę śmierci przez sąd w Wilnie  1926 r., trafił do więzienia. To właśnie tam zaczął spisywać swoje wspomnienia. Zapiski stały się podstawą jego książek. Został zwolniony w 1937 r.

W czasie wojny był oficerem do zadań specjalnych w wileńskiej Armii Krajowej. Po zajęciu Wileńszczyzny przez Armię Czerwoną wyjechał w nowe granice Polski, a w 1946 roku opuścił kraj wraz z żoną. Umarł w 1964 roku w Wielkiej Brytanii. Jest autorem wielu książek osadzonych w kontekście kresowym takich jak „Piąty etap”, „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”, „Żywot człowieka rozbrojonego”, „Dla honoru organizacji”.

Czytaj także: Komunistów bił gdzie chciał i jak chciał

Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy

Kresy.pl

Konferencja poświęcona Sergiuszowi Piaseckiemu odbędzie się we Wrocławiu
4.5 (90%) 4 głosów.

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz