W najbliższym czasie Siły Zbrojne Litwy zorganizują szkolenia dla wojsk ukraińskich – poinformował w niedzielę dowódca litewskich sił zbrojnych generał broni Waldemaras Rupšys. Celem będzie nauczenie Ukraińców posługiwania się zachodnim sprzętem wojskowym.

Jak przekazał portal 15min.lt, w najbliższym czasie Siły Zbrojne Litwy zorganizują szkolenia dla wojsk ukraińskich – poinformował w niedzielę dowódca litewskich sił zbrojnych generał broni Waldemaras Rupšys. Celem będzie nauczenie Ukraińców posługiwania się zachodnim sprzętem wojskowym. Rupšys ogłosił to podczas wspólnej konferencji prasowej z gen. Jamesem C. McConville, szefem sztabu Sił Lądowych USA.

Zobacz też: Litwa wyrzuca ambasadora Rosji

„Aby osiągnąć maksymalny efekt, w najbliższym czasie na Litwie zorganizujemy szkolenie wojskowe dla wojsk ukraińskich” – powiedział Rupšys na niedzielnej konferencji prasowej. „Jesteśmy gotowi szkolić ich instruktorów, aby przygotować ich do pracy z techniką, którą sami zarządzamy” – powiedział. Zdaniem Rupšysa ta wiedza i gotowość Ukraińców są niezbędne, gdy prowadzą oni operacje wojskowe przeciwko siłom rosyjskim.

Brak możliwości kontrolowania części zachodniego sprzętu ograniczał do tej pory część wsparcia, jakie Zachód mógł dostarczyć Ukrainie – kraj mógł otrzymać tylko broń, którą wojska już znały lub mogą szybko nauczyć się jej obsługi. Dowódca sił zbrojnych podkreślił, że Ukraina od prawie dwóch miesięcy walczy nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo i demokrację całej Europy.

Dowódca Litewskich Sił Zbrojnych poinformował o planowanym szkoleniu wojsk ukraińskich na wspólnej konferencji prasowej z szefem sztabu wojsk lądowych USA generałem Jamesem C. McConvillem. Na spotkaniu omówiono zagrożenia w regionie, potrzeby odstraszania i obrony, a także regionalne plany obronne i współpracę wojskową obu krajów. Rupšys zaznaczył też, że Stany Zjednoczone popierają tworzenie stałych baz na wschodniej flance NATO, „m.in. na Litwie”.

Zobacz też: Litewska filia Orlenu nie przerabia już rosyjskiej ropy

„Jesteśmy wdzięczni za to stanowisko i teraz staramy się stworzyć odpowiednie warunki do takiego rozmieszczenia wojsk USA” – powiedział dowódca Sił Zbrojnych Litwy. Zapewnił, że dla Litwy ważna jest treść, a nie forma – jeśli siły rotacyjne będą tu stale, to będą tak dobre, jak siły stałe. „To jest stała obecność na zasadzie rotacji, na pewno nie zmienia to niczego dla Litwy w zakresie bezpieczeństwa. Oczywiście jako obywatel Litwy chciałbym, aby powstała tu amerykańska baza” – powiedział Rupšis.

Kresy.pl/15min.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply